Wibroterapia wspiera leczenie zespołu niespokojnych nóg (RLS)

Wibroterapia w formie wibracji całego ciała (ogólnoustrojowa) lub miejscowa (wibracje podawane do łydek) skutecznie łagodzi objawy zespołu niespokojnych nóg.

Jak to działa?

Wibracje obniżają ból. Mogą również zwiększać elastyczność mięśni oraz maksymalną moc mięśni. Ponadto zmieniają perfuzję tkankową, zwiększają przepływu krwi, limfy i innych płynów ustrojowych. Wszystko to może prowadzić do zmniejszenia objawów zespołu niespokojnych nóg.

Kiedy i dla kogo?

Wibroterapia wspiera terapię bólu i poprawia sen, jest w związku z tym polecana we wspomaganiu leczenia zespołu niespokojnych nóg, w tym leczenia domowego.

Skuteczność

W badaniach naukowych wykazano, że wibroterapia, np. wibracje całego ciała podawane przez 2 kolejne tygodnie (trzy 14-minutowe sesje zabiegów tygodniowo) lub miejscowe wibracje łydek podawane przez 4 kolejne tygodnie (trzy 10-minutowe sesje zabiegów tygodniowo), jest skuteczna w łagodzeniu objawów zespołu niespokojnych nóg związanych z problemami ze snem.

Korzyści z wibroterapii

Brak efektów ubocznych

Działanie potwierdzone
przez naukowców i praktyków

Odczuwalne efekty
już od 1 zabiegu

Długotrwałe efekty dzięki systematycznemu korzystaniu

Wybierz odpowiedni produkt

Pomożemy Ci dobrać taki zestaw modułów, które
odpowiadają Twoim dolegliwościom.

Zespół niespokojnych nóg - RLS

Jedna z najczęstszych dolegliwości neurologicznych w Europie i Ameryce Północnej, dotykająca około 10% populacji. Nie ma jednoznacznie ustalonej etiologii (możliwe podłoże genetyczne) i może towarzyszyć innym chorobom (np. reumatycznym, cukrzycy). Głównym problemem w zespole niespokojnych nóg są zaburzenia snu (insomnia) i wynikające z tego upośledzenie czujności w ciągu dnia, jak i zaburzenia innych funkcji dziennych. Występują m.in. niekontrolowane ruchy kończyn, uczucie mrowienia czy bólu podczas spoczynku, zwłaszcza w nocy, przy czym ból może ustępować podczas codziennej aktywności. Objawy zespołu niespokojnych nóg mogą utrudniać codzienne czynności, takie jak jazda samochodem czy praca w jednej pozycji. Dlatego tak ważne jest nie bagatelizowanie objawów i po diagnostyce wprowadzenie prawidłowego leczenia.

Zespół niespokojnych nóg objawy

W zespole niespokojnych nóg objawy pojawiają się najczęściej w nocy lub w dzień w czasie spoczynku. Jego objawy powodują okresowe ruchy kończyn które dają chwilową ulgę od uczucia swędzenia, pieczenia i mrowienia w obrębie kończyn dolnych. Objawy choroby nasilają się wieczorem i w nocy, lecz w skrajnych przypadkach mogą pojawiać się w czasie dnia, nawet przy krótkim odpoczynku. Chwilową ulgę przynosi masowanie, zginanie lub chodzenie. Niestety dolegliwości ustępują jedynie na chwilę i wracają ponownie w stanie spoczynku. Objawy zespołu niespokojnych nóg opisywane są bardzo różnie i dlatego postawienie poprawnej diagnozy jest utrudnione. Część osób nie traktuje nawet odczuwanych dolegliwości jako choroby, którą można skutecznie leczyć.

Syndrom niespokojnych nóg

RLS (restless legs syndrome) należy do zaburzeń naurologicznych i leczeniem tej dolegliwości powinien zajmować się lekarz specjalista. Często powodem tej dolegliwości jest niewydolność nerek, niedobór żelaza, polineuropatie o różnym podłożu, choroby tarczycy. Objawy zespołu niespokojnych nóg mogą być również wywołane przyjmowaniem konkretnych leków, odstawieniem leków nasennych lub nadużywaniem alkoholu lub nikotyny. Z tego powodu istotne jest przeprowadzenie bardzo dokładnego wywiadu z pacjentem i znalezienie przyczyny pojawiania się określonych objawów w syndromie niespokojnych nóg.

Zespół niespokojnych nóg leczenie

Leczenie zespołu niespokojnych nóg obejmuje przyjmowanie leków przepisanych przez specjalistę. Zaleca się stosowanie leków dopaminergicznych i przeciwpadaczkowych. Są to substancje przy których konieczne jest przebywanie pod stałą kontrolą specjalisty. Objawy RLS ustępują lub zmniejszają się również gdy pacjent przyjmuje preparaty zawierające żelazo, magnez i witaminy z grupy B. Są to jednak preparaty które powinien również wprowadzić lekarz i nie powinno się ich przyjmować na własną rękę. Stosowanie leków i różnego typu substancji wspomagających bez wiedzy lekarza pierwszego kontaktu czy lekarza specjalisty utrudnia prawidłową diagnostykę. Często uniemożliwia stwierdzenie czy mamy do czynienia z chorobą podstawową, która wywołuje rls czy pacjent cierpi na idiopatyczny zespół niespokojnych nóg.

Zespół niespokojnych nóg leczenie domowe

Leczenie zespołu niespokojnych nóg obejmuje również metody domowe pomagające minimalizować objawy i poprawiające samopoczucie pacjentów. Do podstawowych metod domowych możemy zaliczyć zmianę diety i sposobu życia. Dieta przy RLS powinna być bogata w żelazo i witaminy z grupy B, dostarczać do organizmu magnez i potas w naturalnej formie. Pozytywny wpływ ma wprowadzenie ruchu do codziennej rutyny i ograniczenie takich używek jak tytoń i alkohol. Pozytywny wpływ ma również odpowiednia higiena snu i regularny tryb życia. W przypadku silnych dolegliwości bólowych wywołanych rls pozytywne skutki ma również fizykoterapia. Można tutaj wprowadzić masaże nóg, ćwiczenia rozciągające lub wibroterapię, która ma potwierdzone działanie przeciwbólowe. Zastosowanie wibroterapii łagodzi ból i sprzyja łagodzeniu stanów zapalnych. Drgania terapeutyczne rozluźniają mięśnie i zwalczają ich nadmierne napięcie oraz wzmacniają je redukując nawet ból chroniczny.

close

Ulubione