Program Oxy na zaburzenia oddechowe i mięśniowo-wydolnościowe

Zwiększa wydolność układu oddechowego, poprawia wentylację, dzięki czemu zmniejsza duszność oraz zmęczenie, również chroniczne.

Jak to działa?

Wibroterapia ułatwia usuwanie wydzieliny płucnej, wspiera proces prawidłowej wentylacji i tym samym zwiększa natlenienie krwi. Dzięki temu łagodzi duszności, zadyszki i zmniejsza zmęczenie.

Kiedy i dla kogo?

W szpitalach wibracje oddziałujące na układ oddechowy stosowane są, by ułatwić odkrztuszanie plwociny i zwiększyć natlenienie. W warunkach domowych z zabiegów mogą korzystać osoby cierpiące na powikłania po COVID-19, mukowiscydozę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, chrypkę czy chroniczne zmęczenie, wywołane m.in. niedotlenieniem. Program Oxy wskazany jest także tym, którzy doświadczają zadyszek.

Skuteczność

Z badań wynika, że odpowiednio dobrane bodźce wibracyjne wspomagają wydalanie plwociny, mogą poprawiać krążenie krwi w płucach, zapobiegać zastojowi żylnemu oraz rozluźniać mięśnie oddechowe. Wibroterapia została wskazana jako zalecana metoda rehabilitacji w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 lipca 2020 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie rehabilitacji leczniczej dla świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19.

Korzyści z wibroterapii

Brak efektów ubocznych

Działanie potwierdzone
przez naukowców i praktyków

Odczuwalne efekty
już od 1 zabiegu

Długotrwałe efekty dzięki systematycznemu korzystaniu

Masz inne schorzenia? Skonfiguruj swój zestaw

Pomożemy Ci dobrać taki zestaw modułów, które
odpowiadają Twoim dolegliwościom.

Jak wibroterapia łagodzi skutki infekcji dróg oddechowych 

Aby zrozumieć, w jaki sposób wibroterapia pomaga w infekcji dróg oddechowych, przyjrzyjmy się, czym w istocie jest wibracja.

Wibracja to oscylacja mechaniczna, charakteryzująca się okresową zmianą siły i przyspieszenia w czasie. W trakcie procesu wibroterapii, drgania przenoszone są od źródła drgań (aparatu do wibroterapii), do rezonatora (ciała ludzkiego lub jego części – w naszym przypadku płuc).

Wibroterapia jest powszechnie osiągana za pomocą mechanicznej stymulacji urządzeniem, które jest w stanie wygenerować bodziec wibracyjny charakteryzujący się określonymi parametrami.

Odpowiednio ustawiając dwa główne parametry wibroterapii – amplitudę i częstotliwość drgań – oraz miejsce aplikacji, wibroterapia może wywoływać ściśle określone efekty w organizmie. 

Wibracje mechaniczne o wysokiej częstotliwości (zwykle w zakresie od 7 do 15 Hz) aplikowane w okolicach klatki piersiowej, powodując oscylacje jej ścian, mogą ułatwiać przepływ śluzu w kierunku środkowych dróg oddechowych, przez co ułatwiają odkrztuszanie plwociny i mogą być stosowane w celu zminimalizowania zatrzymania wydzieliny płucnej i maksymalizacji natlenienia. Wykazano, że mogą zmniejszyć duszność i poprawić czynność płuc.

Pozytywny wpływ wibroterapii na płuca – badania naukowe dają efekty 

W krajach rozwiniętych wibroterapia stała się popularną techniką rehabilitacji płuc z długą tradycją. Gdy  w Australii postanowiono sprawdzić na dużej grupie praktyków, co myślą o tej metodzie, kwestionariusze rozesłano do fizjoterapeutów zajmujących się pacjentami z chorobami układu oddechowego w 95 losowo wybranych szpitali publicznych w całym kraju. Odsetek odpowiedzi na kwestionariusz wyniósł 81 proc., a zdecydowana większość badanych – aż 96 proc. – przyznała, że stosuje wibroterapię, po prostu widząc jej efekty.

Jak przekonują badacze, właściwie stosowana wibroterapia wspomaga wydalanie plwociny, ale może też poprawiać krążenie krwi w płucach, zapobiegać zastojowi żylnemu, rozluźniać mięśnie oddechowe, poprawiać napięcie mięśni całego ciała i wzmacniać mięśnie oddechowe, aby wywołać odruch kaszlu.

Na korzystny efekt wibracji mechanicznych połączonych z wentylacją podczas ćwiczeń, od dawna zwracali również uwagę lekarze zajmujący się rehabilitacją pacjentów z mukowiscydozą.

close

Ulubione