Program Oxy na zaburzenia oddechowe i mięśniowo-wydolnościowe

Zwiększa wydolność układu oddechowego, poprawia wentylację, dzięki czemu zmniejsza duszność oraz zmęczenie, również chroniczne.

Jak to działa?

Wibroterapia ułatwia usuwanie wydzieliny płucnej, wspiera proces prawidłowej wentylacji i tym samym zwiększa natlenienie krwi. Dzięki temu łagodzi duszności, zadyszki i zmniejsza zmęczenie.

Kiedy i dla kogo?

W szpitalach wibracje oddziałujące na układ oddechowy stosowane są, by ułatwić odkrztuszanie plwociny i zwiększyć natlenienie. W warunkach domowych z zabiegów mogą korzystać osoby cierpiące na powikłania po COVID-19, mukowiscydozę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, chrypkę czy chroniczne zmęczenie, wywołane m.in. niedotlenieniem. Program Oxy wskazany jest także tym, którzy doświadczają zadyszek.

Skuteczność

Z badań wynika, że odpowiednio dobrane bodźce wibracyjne wspomagają wydalanie plwociny, mogą poprawiać krążenie krwi w płucach, zapobiegać zastojowi żylnemu oraz rozluźniać mięśnie oddechowe. Wibroterapia została wskazana jako zalecana metoda rehabilitacji w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 lipca 2020 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie rehabilitacji leczniczej dla świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19.

Źródło: Cheng i wsp. The clinical diagnosis and Treatment for new coronavirus pneumonia, 2020 Springer Singapore

Korzyści z wibroterapii

Brak efektów ubocznych

Działanie potwierdzone
przez naukowców i praktyków

Odczuwalne efekty
już od 1 zabiegu

Długotrwałe efekty dzięki systematycznemu korzystaniu

Masz inne schorzenia? Skonfiguruj swój zestaw

Pomożemy Ci dobrać taki zestaw modułów, które
odpowiadają Twoim dolegliwościom.

W jaki sposób masaż wibracyjny łagodzi skutki infekcji dróg oddechowych - mechanizm działania.

Aby zrozumieć, w jaki sposób wibroterapia pomaga w infekcji dróg oddechowych, przyjrzyjmy się, czym w istocie jest wibracja.

Wibracja to oscylacja mechaniczna, charakteryzująca się okresową zmianą siły i przyspieszenia w czasie. W trakcie procesu wibroterapii, drgania przenoszone są od źródła drgań (aparatu do wibroterapii), do rezonatora (ciała ludzkiego lub jego części – w naszym przypadku płuc).

Wibroterapia jest powszechnie osiągana za pomocą mechanicznej stymulacji urządzeniem, które jest w stanie wygenerować bodziec wibracyjny charakteryzujący się określonymi parametrami.

Odpowiednio ustawiając dwa główne parametry wibroterapii – amplitudę i częstotliwość drgań – oraz miejsce aplikacji, wibroterapia może wywoływać ściśle określone efekty w organizmie. 

Wibracje mechaniczne o wysokiej częstotliwości (zwykle w zakresie od 7 do 15 Hz) aplikowane w okolicach klatki piersiowej, powodując oscylacje jej ścian, mogą ułatwiać przepływ śluzu w kierunku środkowych dróg oddechowych, przez co ułatwiają odkrztuszanie plwociny i mogą być stosowane w celu zminimalizowania zatrzymania wydzieliny płucnej i maksymalizacji natlenienia. Wykazano, że mogą zmniejszyć duszność i poprawić czynność płuc.

Czytaj więcej w artykule na portalu: wibroterapia.com

Pozytywny wpływ wibroterapii na płuca – badania naukowe dają efekty 

W krajach rozwiniętych wibroterapia stała się popularną techniką rehabilitacji płuc z długą tradycją. Gdy  w Australii postanowiono sprawdzić na dużej grupie praktyków, co myślą o tej metodzie, kwestionariusze rozesłano do fizjoterapeutów zajmujących się pacjentami z chorobami układu oddechowego w 95 losowo wybranych szpitali publicznych w całym kraju. Odsetek odpowiedzi na kwestionariusz wyniósł 81 proc., a zdecydowana większość badanych – aż 96 proc. – przyznała, że stosuje wibroterapię, po prostu widząc jej efekty.

Jak przekonują badacze, właściwie stosowana wibroterapia wspomaga wydalanie plwociny, ale może też poprawiać krążenie krwi w płucach, zapobiegać zastojowi żylnemu, rozluźniać mięśnie oddechowe, poprawiać napięcie mięśni całego ciała i wzmacniać mięśnie oddechowe, aby wywołać odruch kaszlu.

Na korzystny efekt wibracji mechanicznych połączonych z wentylacją podczas ćwiczeń, od dawna zwracali również uwagę lekarze zajmujący się rehabilitacją pacjentów z mukowiscydozą.

Czytaj więcej w artykule na nt. płuc na portalu: wibroterapia.com

close

Ulubione