Program Cardio na zaburzenia sercowo-naczyniowe

Poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego i wskaźniki rytmu serca, ułatwia rozpuszczanie zakrzepów, poprawia saturację i przepływ krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia ostrych incydentów sercowych.

Jak to działa?

Wibracje zmniejszają sztywność tętnic i tym samym ryzyko zawału czy udaru, obniżają ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem lub stanem nadciśnieniowym i poprawiają funkcje śródbłonka naczyń.

Kiedy i dla kogo?

Program Cardio profilaktycznie może być stosowany przez każdego. Szczególną uwagę powinny zwrócić na niego osoby obciążone ryzykiem wystąpienia chorób serca lub zmian miażdżycowych. Ponadto rekomendujemy go osobom cierpiącym na powikłania po COVID-19 lub po innych ciężkich chorobach.

Skuteczność

Po stymulacji wibracyjnej obserwowano zwiększenie dopływu tlenu do mięśni szkieletowych, jak i prędkości przepływu krwi w tętnicy podkolanowej, w wyniku poszerzenia małych naczyń krwionośnych i wzrostu powrotu żylnego.

Korzyści z wibroterapii

Brak efektów ubocznych

Działanie potwierdzone
przez naukowców i praktyków

Odczuwalne efekty
już od 1 zabiegu

Długotrwałe efekty dzięki systematycznemu korzystaniu

Masz inne dolegliwości? Skonfiguruj swój zestaw

Pomożemy Ci dobrać taki zestaw modułów, które
odpowiadają Twoim dolegliwościom.

Wibroterapia w rehabilitacji kardiologicznej 

W jaki sposób wibroterapia może pomóc na powikłania sercowo-naczyniowe? Przedstawimy to w kilku punktach.

  • Wibroterapia obniża ciśnienie krwi u osób ze stanem nadciśnieniowym i nadciśnieniem.
  • Wibracje zmniejszają sztywność tętnic – wśród osób, u których spadła elastyczność tętnic wzrasta ryzyko wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych, jak zawał serca czy udar mózgu.
  • W przypadku zaburzeń pracy serca, wibracje poprawiają wskaźniki rytmu serca. 
  • Wibroterapia ułatwia rozpuszczenie zakrzepów, a tym samym poprawia przepływ krwi i saturację. Pisaliśmy o tym w artykule poświęconym miażdżycy.
  • W badaniach translacyjnych wykazano, że trening wibracyjny może potencjalnie zwiększać tolerancję serca na urazy niedokrwienno-reperfuzyjne
  • Na oddziałach intensywnej terapii stosuje się wibracje, by poprawić natlenienie i wentylację u pacjentów z COVID-19 . Chorzy Ci nie mogą podejmować aktywności fizycznej, dlatego jako jej alternatywa stosowana jest wibroterapia. Dzięki temu u chorych dochodzi m.in. do poprawy wydolności układu sercowo-naczyniowego i skraca się ich czas pobytu na OIT.

Dużą zaletą wibroterapii jest to, że można stosować ją również w przebiegu innych schorzeń i problemów. 

Jak poprawić krążenie krwi?

Poprawą krążenia w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia zajmuje się wyłącznie lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz wykonaniu stosownych badań. Wśród naturalnych sposobów na poprawę krążenia wymienia się niewymagające ćwiczenia fizyczne, spożywanie zwiększonej ilości cytrusów czy branie naprzemiennie ciepłych i zimnych pryszniców. Dobrze sprawdzają się masaże. Świetnym sposobem na poprawę krążenia jest wibroterapia, która zdobywa coraz większą popularność w Polsce i na świecie.

Wibroterapia stosowana na kończyny górne i dolne znacząco poprawia przepływ krwi w sposób mechaniczny. Zaliczamy ją do fizykalnych metod terapeutycznych, które nie powodują skutków ubocznych i mogą być stosowane także przez osoby starsze. Działanie wibroterapii na układ krążenia jest udokumentowane wieloma niezależnymi badaniami.

W jaki sposób wibroterapia przyczynia się do poprawy krążenia:

  • poprawia przepływ krwi w kończynach – efekt ten utrzymuje się również po zakończeniu sesji terapeutycznej,
  • przyspiesza usuwanie produktów ubocznych metabolizmu,
  • zmniejsza ból i dyskomfort związany z występowaniem żylaków, opuchlizny i zmian skórnych,
  • pozwala zadbać o mięśnie i stan układu sercowo-naczyniowego (w tym zmniejsza sztywność tętnic).

Warto pamiętać, że niestety w pewnym wieku dolegliwości bywają sprzężone ze sobą. Na tego rodzaju terapię nie trzeba każdorazowo udawać się do profesjonalnych gabinetów fizjoterapeutycznych, gdyż można zaopatrzyć się w urządzenia przeznaczone do prowadzenia wibroterapii w domu.

Objawy problemów z krążeniem

Wśród podstawowych objawów problemów z krążeniem wymienia się przewlekłe zmęczenie oraz zbyt szybką męczliwość. Kruche paznokcie, wypadające włosy i blada, ziemista cera, zimne dłonie i stopy to kolejne sygnały ostrzegawcze. Objawy słabego krążenia widoczne są także w postaci niebieskawych lub fioletowych zmian, które pojawiają się najczęściej na stopach i łydkach. Stopy często bywają również opuchnięte.

U osób, których dotykają problemy z krążeniem, zdarzają się żylaki oraz wrzody. Oprócz tego osłabionemu krążeniu mogą towarzyszyć takie objawy jak: skurcze mięśni, częste drętwienie kończyn czy dolnych, pulsowanie i mrowienie.

Co może być przyczyną słabego krążenia?

Problemy z krążeniem często pojawiają się w związku ze zwężeniem się naczyń krwionośnych, a w skrajnych przypadkach nawet całkowitym ich zablokowaniem. Wynika to głównie z narastania blaszek miażdżycowych w świetle tętnic lub ze schorzeń takich jak nadciśnienie czy cukrzyca. Wśród przyczyn słabego krążenia mogą znaleźć się stosunkowo mało poważne powody, jak również sytuacje zagrażające życiu. Czynnikiem wywołującym problemy ze zdrowiem może być prowadzenie niewłaściwego trybu życia, miażdżyca, stany zapalne w obrębie naczyń, choroby serca, choroba niedokrwienna, wady zastawki. Często słabe krążenie jest przyczyną innych, poważniejszych schorzeń lub odwrotnie – może być skutkiem innych dolegliwości, dlatego tak ważna jest szeroko zakrojona diagnostyka. Żeby stwierdzić dokładną przyczynę słabego krążenia w konkretnym przypadku, konieczne jest skonsultowanie się w pierwszej kolejności z lekarzem internistą. Zleci on wykonanie podstawowych badań oraz w razie potrzeby skieruje do odpowiedniego specjalisty.

close

Ulubione