Wibroterapia - poprawia osiągi sportowe i regeneruje

Wibracje o odpowiednich parametrach zwiększają wartość treningu sportowego oraz, podawane w czasie powysiłkowego odpoczynku, obniżają zmęczenie i przyspieszają regenerację.

Jak to działa?

Wibroterapia przyspiesza regenerację po treningu przez obniżanie we krwi stężenia mleczanu, IL-6 oraz mioglobiny, które podwyższone wiążą się, odpowiednio, z: poczuciem zmęczenia, rozwojem procesów zapalnych i uszkodzeniem mięśni szkieletowych. Wibroterapia zwiększa ponadto stężenie MMP-2, co może wpływać na efektywniejszą przebudowę macierzy zewnątrzkomórkowej i stymulować angiogenezę, poprawiając ukrwienie i odżywienie sąsiadujących tkanek.

Kiedy i dla kogo?

Masaż wibracyjny przyrządowy wspomaga trening sportowy, fizjoterapię i odnowę biologiczną. Polecany jest zawodowym sportowcom, amatorom, ale również osobom osłabionym po chorobie, a pragnącym wrócić do wysokiej formy sportowej; także ludziom z utrudnionym dostępem do prowadzenia ćwiczeń aktywnych.

Skuteczność

Regeneracja w sporcie odgrywa niezwykle istotną rolę. To od niej w dużym stopniu zależy zwiększenie zdolności wysiłkowej, co bezpośrednio przekłada się na wyniki. Jedną z najefektywniejszych metod łagodzenia czy eliminowania bólu i dyskomfortu zawodnika po intensywnym treningu jest masaż wibracyjny. 

Korzyści z wibroterapii

Brak efektów ubocznych

Działanie potwierdzone
przez naukowców i praktyków

Odczuwalne efekty
już od 1 zabiegu

Długotrwałe efekty dzięki systematycznemu korzystaniu

Wybierz odpowiedni produkt

Pomożemy Ci dobrać taki zestaw modułów, które
odpowiadają Twoim dolegliwościom.

Wibroterapia na “zakwasy” (zespół opóźnionego bólu mięśniowego, ang. delayed onset muscle soreness - DOMS)

 Wzmożony i długotrwały wysiłek fizyczny często wywołuje opóźnioną bolesność mięśni (zakwasy). Powodowane jest to rozwojem procesów zapalnych w odpowiedzi na mechaniczne uszkodzenia mięśni szkieletowych. Spada wówczas efektywność pracy mięśni, może też dochodzić do zmniejszania ich masy i siły. Naukowcy z krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, analizując stężenia wybranych wskaźników biochemicznych na grupie 20 młodych mężczyzn, wykazali, że zastosowanie w trakcie 60 min odpoczynku po długotrwałym (120 min) i intensywnym wysiłku fizycznym wibracji o charakterze oscylacyjno-cykloidalnym (Vitberg) sprzyja szybszej i efektywniejszej regeneracji organizmu niż odpoczynek bez wibracji.

Masaż wibracyjny w sporcie 

Badania nad masażem wibracyjnym pod kątem wykorzystania go w sporcie rozpoczęto w latach 60-tych XX wieku. Masaż wibracyjny miał służyć aktywizacji procesów odnowy, a tym samym zwiększaniu możliwości adaptacji sportowców do bardziej obciążającego treningu oraz zwiększaniu potencjału pracy sportowców i ich gotowości do podejmowania wysiłku związanego ze startami w zawodach, treningami.

Zastosowanie różnych parametrów wibracji w sporcie

Masaż wibracyjny z zastosowaniem drgań o częstotliwości 15-50 Hz zwiększa pobór tlenu, utlenowanie krwi i mięśni, miejscowe oraz ogólnoustrojowe krążenie, miejscową temperaturę tkanek poddawanych wibracjom oraz aktywację enzymów mięśniowych. Ponadto dodatkowym efektem masażu wibracyjnego jest rozluźnienie tkanek mięśniowo-powięziowych, spadek napięcia emocjonalnego oraz ogólnoustrojowe działanie uspokajające. Działanie drgań o wyższej częstotliwości (100-170 Hz) prowadzi natomiast do wzrostu pobudliwości ośrodkowego układu nerwowego i wzrostu ciśnienia krwi, zwiększa napięcie mięśniowe i wywołuje efekt szybkiego rozgrzania. Możliwości zastosowania masażu wibracyjnego w sporcie są przedmiotem badań i istnieją doniesienia naukowe, w których podkreśla się rolę masażu wibracyjnego, jako środka aktywizującego w czasie rozgrzewki w dyscyplinach, takich jak kajakarstwo, łyżwiarstwo szybkie, podnoszenie ciężarów czy boks. Masaż wibracyjny może mieć także działanie przeciwbólowe przez silne miejscowe działanie znieczulające. Zastosowanie drgań o częstotliwości 10-15 Hz skutecznie łagodzi ból powstały na skutek treningów siłowych i wytrzymałościowych. Najlepszy efekt regeneracji oraz zmniejszenia dolegliwości bólowych uzyskuje się, stosując średnią siłę nacisku oraz podkładkę wibracyjną do masażu większych powierzchni ciała. Działania takie aktywują ciałka blaszkowate Paciniego w tkance łącznej, więzadłach i stawach oraz pierścieniowo-spiralne zakończenia wrzecionek nerwowo-mięśniowych

Główne cechy masażu wibracyjnego 

W sporcie Głównymi cechami określającymi masaż wibracyjny jest częstotliwość drgań oraz czas trwania zabiegu. Pozytywne efekty przynosi masaż z zastosowaniem częstotliwości w paśmie drgań 15-50 Hz, jak i w paśmie drgań 100-170 Hz, przy czym czas zabiegów różni się w zależności od stosowanych częstotliwości – masaż z zastosowaniem drgań niskiej częstotliwości zwykle trwa ok. 20-30 minut, podczas gdy ten z zastosowaniem drgań wysokiej częstotliwości jest znacznie krótszy (3-5 minut). 

Trening wibracyjny – stymulacja wibracyjna

W treningu sportowym oddziaływanie bodźcem w postaci drgań stosuje się na całą kończynę lub całe ciało. Ten sposób oddziaływania można wdrożyć stosując m.in. platformy wibracyjne, które przenoszą fale w postaci drgań, od bliższych na dalsze przyczepy grup mięśniowych, przy jednoczesnym ich napinaniu lub rozciąganiu. W treningu gibkości i siły stosowane są drgania o częstotliwości od 4 do 70 Hz. Wynika to z mechaniki rozprzestrzeniania się fal w postaci drgań – drgania o wysokiej częstotliwości absorbowane są przez tkanki miękkie, podczas gdy fale o niskiej częstotliwości dobrze przenikają przez napięte bądź rozciągnięte mięśnie.

close

Ulubione