Wibroterapia - poprawia funkcje sercowo-naczyniowe

Wibroterapia - poprawia funkcje sercowo-naczyniowe. Dzięki stymulowaniu rozszerzania naczyń krwionośnych i wzrostu przepływu krwi, wibroterapia ma duży potencjał profilaktyczny oraz rehabilitacyjny w kardiologii.

Jak to działa?

Kluczowym w terapeutycznym oddziaływaniu wibracji na układ krążenia jest stymulowanie poszerzania małych naczyń krwionośnych i wzrostu powrotu żylnego, czyli zwiększanie przepływu krwi, a co za tym idzie - lepsze utlenienie tkanek. Wiąże się to z pobudzaniem przez wibracje śródbłonka naczyń krwionośnych do wydzielania tlenku azotu, powodującego rozluźnianie mięśni gładkich otaczających śródbłonek naczyń.

Kiedy i dla kogo?

Wibroterapia kardiologiczna polecana jest profilaktycznie osobom narażonym na problemy sercowo-naczyniowe związane ze zmniejszoną aktywnością fizyczną, otyłością, nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca. Wibroterapię kardiologiczną poleca się też osobom po zawale serca, ale po ustabilizowaniu choroby i w konsultacji z kardiologiem.

Skuteczność

Japońscy naukowcy z prestiżowego Uniwersytetu Kitasato wykazali na próbie 20 starszych pacjentów z ustabilizowaną chorobą układu krążenia poprawę funkcji śródbłonka naczyń po zastosowaniu jednorazowego 10-minutowego treningu składającego się z ćwiczeń oporowych wykonywanych na wibrującej platformie. Wibroterapia nie wywołała żadnych niekorzystnych efektów/ objawów niepożądanych.

Korzyści z wibroterapii

Brak efektów ubocznych

Działanie potwierdzone
przez naukowców i praktyków

Odczuwalne efekty
już od 1 zabiegu

Długotrwałe efekty dzięki systematycznemu korzystaniu

Wybierz odpowiedni produkt

Pomożemy Ci dobrać taki zestaw modułów, które
odpowiadają Twoim dolegliwościom.

Problem z krążeniem - objawy i ryzyko

Zaburzenia krążenia są obecnie coraz bardziej powszechną dolegliwością, są one zwykle związane z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca lub niewydolnością krążeniową. Zwykle zaburzenia krążenia objawiają się bolesnymi skurczami w obrębie kończyn dolnych, zimnymi stopami i dłońmi, zawrotami głowy i chronicznym osłabieniem. Ryzyko chorób układu krwionośnego podnosi niewystarczające nawodnienie organizmu, wysoki poziom cholesterolu i obfitująca w sól, a zarazem uboga w błonnik, dieta. Jeżeli cierpimy na poważne zaburzenia pracy układu krwionośnego lub podejrzewamy, że z naszym krążeniem jest coś nie w porządku, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się po pomoc do lekarza specjalisty. Nie zależnie od ich przyczyny zaburzenia krążenia wymagają pełnej diagnostyki, wprowadzenia odpowiedniego leczenia i pozostawania pod opieką lekarza specjalisty

Problemy z krążeniem - objawy

Zaburzenia krążenia mogą objawiać się w różny sposób. Odpowiadają najczęściej za nie choroby układu krążenia takie jak niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze czy wady zastawek. Upośledzone krążenie krwi powoduje niewystarczające dotlenienie kończyn i całego organizmu powodując uczucie zimna, zawroty głowy, zmniejszoną wytrzymałość fizyczną często kaszel przy wysiłku, a w późniejszym czasie nawet w spoczynku. Widocznym i bardzo uciążliwym objawem kłopotów z krążeniem jest również obrzęk ciastowaty. Pojawia się on na początku wokół kostek, ale może sięgać również do kolan. Mogą pojawiać się również wieczorne obrzęki kończyn dolnych, które słabną nad ranem. Słabe krążenie krwi może również objawiać się omdleniami przy zmianie pozycji ciała, towarzyszyć im mogą zawroty głowy, pojawiać się może również kłucie w klatce piersiowej i zaburzenia rytmu serca.

Problemy z krążeniem - przyczyny 

Za zaburzony przepływ krwi, a co za tym idzie kłopoty z krążeniem odpowiadają choroby serca, choroby żył lub nadciśnienie tętnicze. Za choroby układu krążenia niestety najczęściej odpowiadamy sami. Zła dieta, zbyt duża ilość soli w codziennych potrawach, brak ruchu i aktywności oraz alkohol i nikotyna sprawiają, że nasze serce nie jest w stanie prawidłowo pracować i natleniać naszego organizmu. Podwyższone ciśnienie krwi, miażdżyca i wynikająca z niej choroba niedokrwienna serca to problemy których efektem bardzo często jest zawał serca. To stan w których dochodzi do zablokowania naczyń doprowadzających krew do serca. Prowadzi do martwicy części serca mięśniowego i jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Do zaburzeń rytmu serca może dojść również w wyniku niedoleczonych chorób takich jak grypa, gorączki reumatycznej ale również niedoborów takich substancji jak magnez czy potas.

Problemy z krążeniem, a choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia przekładają się bezpośrednio na komfort i jakość życia pacjenta. Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka, oraz pozostawanie pod opieką specjalistów. Odpowiednio dopasowana farmakoterapia oraz wprowadzenie zmian w codziennym życiu może poprawić krążenie krwi i zmniejszyć dolegliwości. Poza odpowiednimi lekami zalecana jest odpowiednia dieta, redukcja masy ciała, regularny ruch dopasowany do stanu pacjenta oraz ograniczenie lub całkowita rezygnacja z nikotyny i alkoholu. W przypadkach ciężkich chorób krążeniowych bardzo duże znaczenie ma właśnie codzienne funkcjonowanie pacjenta i stosowanie się do ogólnych zaleceń lekarzy.

Wibroterapia, a krążenie krwi

Choroby układu krążenia przekładają się bezpośrednio na komfort i jakość życia pacjenta. Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka, oraz pozostawanie pod opieką specjalistów. Odpowiednio dopasowana farmakoterapia oraz wprowadzenie zmian w codziennym życiu może poprawić krążenie krwi i zmniejszyć dolegliwości. Poza odpowiednimi lekami zalecana jest odpowiednia dieta, redukcja masy ciała, regularny ruch dopasowany do stanu pacjenta oraz ograniczenie lub całkowita rezygnacja z nikotyny i alkoholu. W przypadkach ciężkich chorób krążeniowych bardzo duże znaczenie ma właśnie codzienne funkcjonowanie pacjenta i stosowanie się do ogólnych zaleceń lekarzy. Jeżeli dodatkowo dokucza Ci ból pleców i kręgosłupa zapraszamy do lektury pozostałych naszych wpisów.

close

Ulubione