Wibroterapia - skuteczna w walce z otyłością i nadwagą

Czy wibroterapia pomoże szybko schudnąć? Same zabiegi wibroterapii poprawiają lipidogram i promują utratę nadmiernej wagi, a w połączeniu z odpowiednią dietą można oczekiwać rewelacyjnych rezultatów.

Jak to działa?

Wibroterapia, działając jako bierny zamiennik aktywności fizycznej, podnosi metabolizm i poprawia gospodarkę tłuszczową.

Kiedy i dla kogo?

Osoby z nadwagą i otyłością, szczególnie te, którym ciężko wytrwać w stosowaniu odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, w tym osoby starsze, powinny poważnie rozważyć zabiegi wibroterapii, jako dopełnienie ich programu odchudzania.

Skuteczność

W badaniu naukowym z zastosowaniem urządzeń do wibroterapii Vitberg, już po 3-tygodniowej terapii wibracją oscylacyjno-cykloidalną kobiet po 65 roku życia zaobserwowano poprawę wskaźników lipidogramu. Z kolei aplikacja 30 zabiegów na tym samym urządzeniu grupie 21 mężczyzn w podobnym wieku (60-70 lat) w innym badaniu naukowym również pozytywnie wpłynęła na otyłość.

Korzyści z wibroterapii

Brak efektów ubocznych

Działanie potwierdzone
przez naukowców i praktyków

Odczuwalne efekty
już od 1 zabiegu

Długotrwałe efekty dzięki systematycznemu korzystaniu

Wybierz odpowiedni produkt

Pomożemy Ci dobrać taki zestaw modułów, które
odpowiadają Twoim dolegliwościom.

Czym jest nadwaga i otyłość?

Nadwaga i otyłość to dwa związane ze sobą stany zdrowia, charakteryzujące się nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie. 

Nadwaga to stan, w którym osoba ma nadmierną ilość masy ciała w stosunku do swojego wzrostu, ale nie jest jeszcze uznawana za osobę otyłą. Nadwaga jest zwykle oceniana za pomocą wskaźnika masy ciała (BMI), który jest obliczany na podstawie masy ciała i wzrostu danej osoby. Wskaźnik BMI w zakresie od 25 do 29,9 uważa się za nadwagę. Nadwaga może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak zwiększone ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego i innych schorzeń.

Z kolei otyłość to stan, w którym tkanka tłuszczowa gromadzi się w organizmie w nadmiernych ilościach, co może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych. Otyłość jest zazwyczaj zdefiniowana jako BMI wynoszące 30 lub więcej. Otyłość jest złożonym stanem zdrowia, który może mieć poważne skutki dla organizmu. Wysoki poziom tkanki tłuszczowej jest związany z większym ryzykiem wielu chorób, w tym cukrzycy, chorób serca, chorób układu oddechowego, schorzeń stawów, a także niektórych rodzajów nowotworów.

Oba stany, zarówno nadwaga i otyłość, mogą wpływać na jakość życia, sprawność fizyczną i ogólną zdolność organizmu do funkcjonowania. Dbanie o prawidłową wagę i dążenie do utrzymania zdrowego poziomu tkanki tłuszczowej jest istotne dla zachowania dobrej kondycji fizycznej i uniknięcia wielu chorób związanych z otyłością. W skrajnych przypadkach - ważne jest, aby konsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia w celu określenia odpowiednich strategii zarządzania wagą i zdrowym stylem życia.

Jak walczyć z nadmiernymi kilogramami?

Walka z nadwagą i otyłością jest wieloaspektowym procesem, który wymaga zmiany nawyków żywieniowych, zwiększenia aktywności fizycznej oraz podejścia psychologicznego. 

Oto kilka kroków, które można podjąć, aby skutecznie zarządzać nadwagą i otyłością:

Zbilansowana dieta: Skoncentruj się na spożywaniu zdrowych, pełnowartościowych produktów, takich jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, białko i niskotłuszczowe produkty mleczne. Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych, trans i cukrów prostych. Monitoruj ilość spożywanych kalorii i unikaj przejadania się.

Regularna aktywność fizyczna: Wprowadź regularne ćwiczenia do swojego planu dnia, takie jak spacery, jogging, pływanie, jazda na rowerze lub fitness. Staraj się ćwiczyć przez co najmniej 150 minut w tygodniu, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Wybierz aktywności, które lubisz, aby utrzymać motywację.

Monitorowanie postępów: Regularnie śledź swoją masę ciała, postępy w utracie wagi i zdrowiu ogólnym. Zapisuj swoje cele i dokonuj oceny postępów, aby zachować motywację.

Zmiana nawyków żywieniowych: Unikaj jedzenia przed telewizorem lub komputerem, co może sprzyjać przejadaniu się. Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj każdy kęs, co pomaga w odczuwaniu sytości.

Wspierające środowisko: Szukaj wsparcia od rodziny i przyjaciół. Możesz rozważyć udział w grupach wsparcia lub konsultacje z dietetykiem lub trenerem osobistym.

Odchudzanie z wibroterapią

Wibroterapia wykorzystuje specjalne urządzenia, które generują drgania w celu stymulacji mięśni i tkanki tłuszczowej. Stosuje się ją w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi i dietą. Istnieją potwierdzone naukowo doniesienia o pozytywnych efektach wibroterapii w redukcji tkanki tłuszczowej i poprawie wydolności mięśniowej, co potwierdza skuteczność tej metody w walce z nadwagą i otyłością.  Aktywność fizyczna zmniejsza hiperglikemię, insulino odporność, dyslipidemię i nadciśnienie oraz prowadzi do poprawy funkcjonowania naczyń krwionośnych u osób cierpiących na cukrzycę typu 2 i jest uważana za podstawę  jej leczenia. Niestety nie wszyscy chorzy mogą i chcą uczestniczyć w zajęciach ruchowych. Alternatywą dla takich przypadków może być wibroterapia. Dotychczasowe badania potwierdzają, że wibracje mogą być sposobem na poprawę składu ciała i siłę mięśniową. Ponadto, już jeden trening wibracyjny poprawia przepływ krwi w nogach i redukuje sztywność tętnic, poprawia funkcje śródbłonka i powoduje wzrost poziomu tlenku azotu.

Aktywność fizyczna bez zmęczenia

Dwunastotygodniowy trening wibracyjny powoduje znaczny spadek masy ciała, obniżenie BMI, zmniejszenie obwodu talii i spadek procentowej zawartości tkanki tłuszczowej. Wibroterapia pozytywnie wpływa na przepływ krwi w naczyniach tętniczych. Zmiany w przepływie krwi są znacząco powiązane ze zmianami w masie tłuszczu. Tłuszcz trzewny (brzuszny) związany jest ze sztywnością tętniczą, tak więc wyniki badania jako pierwsze przedstawiły istotny związek pomiędzy usprawnieniem przepływu krwi, a procentową masą tłuszczu po treningu wibracyjnym. Utrata tłuszczu z okolic brzucha przyczynia się do poprawy przepływu krwi poprzez zwiększenie rozszerzenia naczyń krwionośnych za pośrednictwem insuliny. Tym samym, redukcja tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej może być głównym czynnikiem wpływającym na poprawę wrażliwości na insulinę związanej z treningiem u osób z cukrzycą typu 2.

close

Ulubione