Wibroterapia jest skuteczną metodą walki z bólem kręgosłupa lędźwiowego
Wibroterapia powoduje redukcję bólu w sposób zgodny z naturą, poprawiając krążenie krwi i limfy oraz działając antyzapalnie, ale również odpowiednio modulując przekaźnictwo neuronalne i aktywność nerwowo-mięśniową.
Jak wibroterapia łagodzi ból kręgosłupa lędźwiowego?
Wibracja stymuluje zarówno powierzchniowe jak i głęboko zlokalizowane receptory bólowe. Jednym z efektów jest długotrwałe podniesienie progu bólu, co skutkuje mniejszym jego odczuwaniem. Ponadto w przypadku bólu spowodowanego stanem zapalnym, mechaniczne wibracje o odpowiednich parametrach terapeutycznych świetnie radzą sobie ze zmniejszaniem reakcji zapalnej. Wibroterapia sprzyja też wzmocnieniu mięśni, których wiotkość i słabość jest częstą przyczyną bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.
Kiedy i dla kogo?
Wibroterapię stosuje się w zależności od potrzeb indywidualnych do ustąpienia uczucia bólu. Najczęściej stosowana jest przy rehabilitacji pourazowej, przeciążeniach czy bólach chronicznych kręgosłupa lędźwiowego. Wibracje ponadto zwiększają skuteczność leków przeciwbólowych, których dawki można dzięki temu stopniowo zmniejszać, chroniąc wątrobę.
Skuteczność
Skuteczność jest potwierdzona w licznych badaniach naukowych, z których część opracowano w języku polskim na wibroterapia.com oraz wibroterapia.pro. Częstotliwość wibracji wykorzystywana przez Vitberg RS uważana jest za najbardziej efektywną w działaniu przeciwbólowym. Pamiętaj, że najlepsze efekty uzyskuje się, jeżeli bodziec wibracyjny jest stosowany dokładnie w miejscu występowania bólu, czyli gdy działa na odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
Lundeberg T, Nordemar R, Ottoson D. Pain alleviation by vibratory stimulation. Pain. 1984 Sep;20(1):25-44
Korzyści z wibroterapii
Brak efektów ubocznych
Działanie potwierdzone
przez naukowców i praktyków
Odczuwalne efekty
już od 1 zabiegu
Długotrwałe efekty dzięki systematycznemu korzystaniu
Wybierz odpowiedni produkt
Pomożemy Ci dobrać taki zestaw modułów, które
odpowiadają Twoim dolegliwościom.
Bóle pleców (kręgosłupa lędźwiowego)
Szczególnie dotkliwym problemem dużej części populacji osób dorosłych, są bóle dolnego i piersiowego odcinka kręgosłupa. Warto podkreślić że dotyczy to nie tylko ludzi wykonujących pracę zawodową wymagającą dźwigania ciężarów, ale również osób pracujących długo w tej samej pozycji, szczególnie obciążająca jest pozycja siedząca. Ból odcinka lędźwiowego dotyka zarówno osoby młode jak i starsze. Może mieć formę bólu krótkotrwałego będącego wynikiem kontuzji czy przeciążenia. Ból odcinka lędźwiowego może być również związany z istniejącymi zwyrodnieniami i zmianami, wtedy często przechodzi on w formę przewlekłą i ból chroniczny. Ma on wtedy bardzo negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego i nierzadko prowadzi do znacznego obniżenia jakości życia i aktywności fizycznej. Ból pleców niezależnie od nasilenia jest zjawiskiem bardzo dokuczliwym i uciążliwym. Dlatego tak istotne wydaje się pytanie jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?
Ból w odcinku lędźwiowym - przyczyny
Najczęściej za ból kręgosłupa lędźwiowego odpowiada przeciążenie go. Często objawia się to silnym i ostrym bólem kręgosłupa, który nasila się przy ruchu. Dolegliwości tego typu najczęściej mijają po kilku dniach. Zazwyczaj wymagają jedynie odpoczynku i czasem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Przyczyną bólu kręgosłupa lędźwiowego może być również dyskopatia lędźwiowa. Uszkodzenie dysków międzykręgowych powodujące ból lędźwiowy kręgosłupa, które może również prowadzić do ucisku i zapalenia nerwu kręgosłupa (rwa kulszowa). Skutkuje to bólem promieniującym do nóg. W skrajnych przypadkach może pojawić się przepuklina krążka międzykręgowego. Choroby dysków mogą powodować ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu, ale w niektórych przypadkach dolegliwości nasilają się przy wyprostowaniu lub chodzeniu. W zależności od zaawansowania choroby stosuje się leczenie farmakologiczne i fizykoterapię, a w ciężkich stanach leczenie operacyjne. Powodem bólu pleców w odcinku lędźwiowym, może być również zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych, entezopatia, złamanie kompresyjne kręgu czy choroba stawu krzyżowo biodrowego. Ponieważ powodów bólu kręgosłupa w dolnej części pleców może być sporo, ważne jest nie bagatelizowanie dolegliwości i konsultacja lekarska w przypadku przedłużających się bólów w dole pleców.
Ból kręgosłupa lędźwiowego co pomaga?
Gdy pojawia się ból kręgosłupa i nie przechodzi lub jego intensywność jest bardzo wysoka, należy zwrócić się do lekarza lub fizjoterapeuty. W zależności od powodu dolegliwości dopasuje on najlepszy zestaw działań. Może to być leczenie farmakologiczne mające na celu zmniejszenie bólu i stanu zapalnego, fizykoterapia lub rehabilitacja usprawniająca pacjenta. Wszystkie te działania mogą w znaczący sposób zmniejszyć ból kręgosłupa, ważne jest jednak, aby pamiętać również o zapobieganiu kolejnym problemom z kręgosłupem w odcinku lędźwiowym. W tym przypadku ważna jest aktywność fizyczna, utrata nadwagi i prawidłowa higiena pracy. Ważne jest, aby odpowiednio reagować na to, jakie sygnały daje nam nasz organizm. Gdy ból pleców nie pozwala nam na wykonywanie pewnych czynności, ograniczmy je do czasu wyleczenia. Możemy również pomóc sobie sami. W ostrym naderwaniu mięśnia na początku pomagają zimne okłady i odpoczynek. Przy pozostałych dolegliwościach polecane jest ciepło, które pomaga i przynosi ulgę. Rozgrzewająca maść lub ciepły okład, rozluźnia napięte mięśnie i działa przeciwbólowo. Ból kręgosłupa również skutecznie usuwa fizykoterapia i rehabilitacja. Regularne ćwiczenia, pływanie czy zabiegi wibroterapii zmniejszają dolegliwości bólowe, wzmacniają i usprawniają odcinek lędźwiowy i pozostałe partie ciała. Dzięki temu ból pleców nie będzie powracał. Nie zapominajmy o tym, że ból jest sygnałem ostrzegawczym i gdy boli kręgosłup lędźwiowy nie należy tych objawów bagatelizować, czy lekceważyć. Dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu nie dasz się powstrzymać bólowi pleców. Jeżeli dokucza Ci ból pleców i kręgosłupa zapraszamy do lektury pozostałych naszych wpisów.
Ból w kręgosłupie lędźwiowym - wibroterapia
Wibroterapia ma działanie przeciwbólowe jak i wzmacniające mięśnie. Skutecznie redukuje ból pleców i kręgosłupa oraz inne bóle. Działanie przeciwbólowe wibroterapii w przypadku bólu kręgosłupa wyjaśnia się najczęściej poprzez hamowanie aktywności neuronów w rdzeniu kręgowym. Dzięki temu zredukowane zostają sygnały bólowe wysyłane przez włókna typu C, wywołujące ból, który pacjenci określają jako rwący, szarpiący lub pulsujący i trudny do zlokalizowania. Szczegółowe badania na ten temat zostały przeprowadzone m.in. przez doktorów Sang-Soo i Sung-Bum z Korei. Działanie przeciwbólowe to tylko jeden z efektów wibroterapii. Nie mniej ważnym jest wzmocnienie mięśni, dzięki któremu pacjenci mogą zacząć kinezyterapię, czyli ćwiczenia. Stosowanie wibroterapii jako metody przygotowującej pacjenta do ćwiczeń fizycznych jest szczególnie polecane w przypadku osób starszych, po kontuzji, cierpiących na otyłość lub tych, których aktywność fizyczna była dotychczas na bardzo niskim poziomie.
Skuteczność wibroterapii w walce z bólem pleców w dolnej i górnej części kręgosłupa, jest potwierdzona w polskich i zagranicznych badaniach. Profesor Lundeberg ze Szwecji, pracując nad różnymi urządzeniami o działaniu przeciwbólowym przeprowadził eksperyment, w którym z prawie 400 badanych, cierpiących na przewlekłe i ostre postacie bólu ok. 70% po stymulacji drganiami odczuło ulgę w bólu. Większość pacjentów najlepsze efekty odnotowywała, kiedy stosowano umiarkowany nacisk oraz aparaturę z poduszką o dużej powierzchni leczniczej. Jego wnioski posłużyły do opracowania RAM Vitberg+ (później seri Vitberg Recovery System).