Wibroterapia wspomaga leczenie fibromialgii

Udowodniono korzystne efekty wibroterapii w leczeniu bólu różnego pochodzenia, w tym w fibromialgii.

Jak to działa?

Wibroterapia pomaga łagodzić objawy fibromialgii poprzez redukcję bólu, poprawę siły mięśniowej i równowagi ciała, poprawę sprawności sercowo-oddechowej czy poprzez działanie relaksacyjne.

Kiedy i dla kogo?

Rekomendujemy wibroterapię z użyciem Vitberg RS pacjentom cierpiącym ból różnego pochodzenia, również ze zdiagnozowaną fibromialgią.

Skuteczność

Odpowiednio sparametryzowane wibracje terapeutyczne, jako zamiennik aktywności fizycznej oraz bodziec stymulujący transmisję nerwowo-mięśniową, korzystnie wpływają na ból, zmęczenie, jakość życia, równowagę i wskaźnik niepełnosprawności, stanowiąc obiecującą metodę naturalnego leczenia fibromialgii.

Korzyści z wibroterapii

Brak efektów ubocznych

Działanie potwierdzone
przez naukowców i praktyków

Odczuwalne efekty
już od 1 zabiegu

Długotrwałe efekty dzięki systematycznemu korzystaniu

Wybierz odpowiedni produkt

Pomożemy Ci dobrać taki zestaw modułów, które
odpowiadają Twoim dolegliwościom.

Choroba fibromialgia

Fibromialgia dotyka 3-10 % populacji. Rozpoznanie fibromialgii często zajmuje wiele lat, ponieważ choroba ta posiada niecharakterystyczne objawy. W diagnostyce fibromialgii pacjent pytany jest o doświadczanie bólu, zmęczenia, problemów ze snem, zaburzeń kognitywnych i różnych objawów somatycznych, jak zespół jelita drażliwego, zawroty głowy czy nadwrażliwość na słońce. Najczęstszym objawem z którym pacjenci trafiają do lekarzy jest ból mięśni i stawów rozlewający się po całym ciele oraz uczucie sztywności ciała występujące nad ranem. Ilość objawów u osób chorych na fibromialgię jest spora i nie muszą one występować wszystkie jednocześnie. Głównymi dolegliwościami zaraz obok bólu jest przewlekłe zmęczenie, zaburzenia snu powodujące brak regeneracji całego organizmu, zawroty głowy oraz migreny. Chorzy uskarżają się również na ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, uczucie duszności, dolegliwości żołądkowe czy problemy metaboliczne. Wszystkie te objawy są również objawami innych chorób, a ponieważ fibromialgia jest diagnozowana jedynie na podstawie objawów klinicznych jej diagnoza często zajmuje lata. Pacjenci bardzo często traktowani są jako histerycy i hipochondrycy, znajdując na swojej drodze sporo przeszkód w drodze do prawidłowej diagnozy.

Fibromialgia jak zdiagnozować

Ponieważ praktycznie każdy dotknięty fibromialgią choruje inaczej diagnozowanie tej przypadłości u pacjentów jest bardzo utrudniona. Dodatkowo fibromialgia może występować samodzielnie lub z innymi schorzeniami. Podstawowymi warunkami uprawniającymi lekarza do postawienia diagnozy fibromialgi jest rodzaj bólu. Musi on być rozległy, pojawiający się we wszystkich częściach ciała i trwać co najmniej trzy miesiące. Drugim warunkiem jest tkliwość w tak zwanych punktach bolesnych. Lekarz musi stwierdzić ból lub tkliwość w conajmniej 11 na 18 charakterystycznych punktów na ciele pacjenta. Jest to warunek od którego pomału się odchodzi chociaż część lekarzy w dalszym ciągu uznaje go za warunek konieczny potwierdzający fibromialgię. Dodatkowo przeprowadzana jest bardzo dokładna ankieta z pacjentem i seria podstawowych badań mających na celu wykluczenie innych schorzeń towarzyszących lub mogących dawać podobne objawy jak fibromialgia.

Fibromialgia przyczyny

Przyczyny fibromialgii nie są do końca poznane i określone. Choroba sama w sobie łączona jest z przewlekłym stresem i traumatycznymi przeżyciami. Fibromialgia została również powiązana z zespołem stresu pourazowego, czyli PTSD. Pacjenci również pojawienie się objawów choroby łączą z przejściem zakażenia wirusowego różnego typu. Często fibromialgii towarzyszą różne choroby autoimmunologiczne, ale również reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, zespół jelita drażliwego czy celiakia. Choroba sama w sobie łączona jest z nieprawidłowym odczuwaniem bólu, wydaje się że istotny wpływ ma tutaj centralna sensytyzacja czyli nadmierna pobudliwość struktur przewodzących ból w rdzeniu kręgowym i mózgu. Istotne również wydaje się istnienie czynnika wyzwalającego wywołującego fibromialgię. Fibromialgia łączona jest ze stresem, dlatego podstawą leczenia jest wprowadzenie spokojnego trybu życia i dostosowanie codziennych czynności do możliwości swojego organizmu. Odpowiednio wdrożone leczenie i wprowadzenie koniecznych zmian w codziennych rytuałach prowadzi zazwyczaj do zmniejszenia objawów towarzyszących tej chorobie. 

Fibromialgia leczenie

Środki farmakologiczne jedynie pomagają zmniejszyć występujące dolegliwości, nie lecząc fibromialgii. Najlepsze efekty terapeutyczne osiągane są za pomocą leków przeciwdepresyjnych, natomiast małą lub żadną skutecznością charakteryzują się niesteroidowe leki przeciwzapalne czy opioidy. Wydaje się, że niezbędnym w leczeniu fibromialgii jest zmiana stylu życia, wprowadzenie technik relaksacyjnych i spokojnych ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, jak joga, tai chi, ćwiczenia aerobowe. Dużo korzyści mogą przynieść również zabiegi fizykalne, jak krioterapia, światłolecznictwo, okłady borowinowe, elektroterapia czy wibroterapia. Odpowiednio dobrane leki przeciwbólowe mogą przynieść ulgę ale nie zniwelują przyczyny pojawiania się dolegliwości. Kluczowe w leczeniu fibromialgii jest nie niwelowanie objawów lecz taka forma wszechstronnego dbania o swój organizm która, nie dopuści do pojawienia się bólu i innych dolegliwości. Przyjmując leki, zmieniając odpowiednio tryb życia, stosując dietę, metody relaksacji i prawidłowo dobraną fizykoterapię można zniwelować objawy i doprowadzić do ich zaniku na określony czas. Więcej na temat przewlekłych dolegliwości bólowych i sposobów walki z nimi znajdziecie w artykule: ból chroniczny - łagodzenie i leczenie.

Fibromialgia objawy

Do objawów fibromialgii zaliczane są: przewlekłe zmęczenie, zaburzenia snu, insomia,  upośledzenie funkcji kognitywnych, bóle głowy (w tym migreny), zaburzenia nastroju, a także objawy somatyczne, jak zaburzenia pracy przewodu pokarmowego czy układu moczowo-płciowego. Pełne spektrum objawów występuje rzadko, natomiast w każdym przypadku fibromialgia odpowiada za znaczne obniżenie jakości życia, często wręcz  uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Pojawiający się w tej chorobie ból i uczucie przewlekłego zmęczenia są bardzo uciążliwe jeżeli dodamy do nich jeszcze pogarszający się stan chorego wynikający często z niezrozumienia i bagatelizowania jego odczuć przez lekarzy i otoczenie. Dochodzące do tego problemy z koncentracją, obniżony nastrój i stany lekowe nie ułatwiają chorym codziennego funkcjonowania. 

Fibromialgia a wibroterapia

Objawy fibromialgii są wyjątkowo uciążliwe i mogą w znacznym stopniu obniżyć jakość życia. Chorzy na fibromialgię pacjenci odczuwają kłucie, szarpanie lub palenie mięśni, często opisują też sztywność ciała i obrzęk stawów. Przewlekłe zmęczenie, obniżenie nastroju i problemy z układem trawiennym. Takie objawy choroby powodują że zdiagnozowanie fibromialgi często trwa bardzo długo co wydłuża czas wprowadzenia odpowiedniej terapii. Leczenie fibromialgii polega głównie na łagodzeniu dokuczliwych objawów i znalezieniu sposobu funkcjonowania chorego tak aby pojawiały się one ponownie. Istotne znaczenie obok farmakoterapii i aktywności fizycznej ma fizykoterapia. W fibromialgii obok krioterapii i balneoterapii pomocna jest również wibroterapia, podnosi ona częstość akcji serca i pobór tlenu, co może przełożyć się na poprawę wydolności sercowo-oddechowej w dłuższym okresie czasu. Wpływając na układ nerwowo-mięśniowy poprawia równowagę i stabilizację ciała. Wibroterapia również redukuje odczucia bólowe i poprawia sprawność psychiczną przez podniesienie witalności pacjenta. 

close

Ulubione