Wibroterapia - skuteczna metoda walki z bólem nóg

Wibroterapia pomaga zwalczać ból w połączeniu z innymi terapiami lub przygotowując do nich, ale w wielu przypadkach działa korzystnie również samodzielnie, jako jedyny rodzaj terapii.

Jak to działa?

Wibroterapia niweluje lub łagodzi ból nóg poprzez kilka mechanizmów. Stymuluje zarówno powierzchniowe, jak i głęboko zlokalizowane receptory bólowe, długotrwale podnosząc próg bólu, co skutkuje mniejszym jego odczuwaniem.

Ponadto usprawnia krążenie krwi - wpływa na rozszerzanie naczyń krwionośnych, regulując ciśnienie krwi, a także usprawnia krążenie limfy.

Sprzyja łagodzeniu stanów zapalnych; poprawia gęstość mineralną kości; rozluźnia i wzmacnia mięśnie.

Kiedy i dla kogo?

Wibroterapia może być z powodzeniem stosowana przez osoby cierpiące na bóle nóg o różnym podłożu. Oczywiście postępowanie medyczne należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w przypadku cięższych chorób. Z zabiegów wibroterapii korzystają osoby cierpiące na żylaki i obrzęki kończyn, jest ona też świetnym rodzajem profilaktyki chorób żylnych. Ponadto wibroterapia może być wykorzystywana do łagodzenia bólu wynikającego z nadmiernego napięcia mięśni i jako forma rehabilitacji po urazach. Działanie wibroterapii na mięśnie docenią osoby wykonujące pracę stojącą lub siedzącą.

Skuteczność

Badania wskazują na ustępowanie lub znaczne łagodzenie chronicznego bólu nóg po kilku, kilkunastu tygodniach odpowiednio sparametryzowanej terapii wibracyjnej.

Korzyści z wibroterapii

Brak efektów ubocznych

Działanie potwierdzone
przez naukowców i praktyków

Odczuwalne efekty
już od 1 zabiegu

Długotrwałe efekty dzięki systematycznemu korzystaniu

Wybierz odpowiedni produkt

Pomożemy Ci dobrać taki zestaw modułów, które
odpowiadają Twoim dolegliwościom.

Rwący ból nóg

Rwący, przeszywający ból nóg, promieniujący od łydki do ud może towarzyszyć chorobom układu kostno-mięśniowo-stawowego, układu nerwowego lub naczyniowego. O ile problem ze stawem kolanowym możemy rozpoznać dosyć łatwo, to połączenie zmian zachodzących w kręgosłupie z bólem nóg nie jest tak intuicyjne. Bardzo często to właśnie ucisk na nerwy w okolicy lędźwiowej jest przyczyną promieniującego, rwącego bólu całych nóg (od uda do stopy). Wynika on z ucisku na nerw kulszowy, składający się z nerwów rdzeniowych L4, L5 i S1. Tego typu ból pojawia się przy rwie kulszowej, rwie udowej, ale może wynikać także z zapalenia stawów, zwłaszcza stawu krzyżowo-biodrowego. Jeśli rwący ból nóg pojawia się podczas chodzenia i ustępuje po chwili odpoczynku, to może mieć podłoże naczyniowe: zaburzenie krążenia obwodowego spowodowane zwężeniem i niedrożnością tętnic. Schorzenie to określa się chromaniem przestankowym. Jeśli natomiast rwący ból nóg występuje wraz z uczuciem zimna w kończynie, to najczęściej świadczy o niedokrwieniu. Tego typu objawy mogą być powiązane z miażdżycą, więc natychmiast należy udać się do lekarza.

Ból nóg poniżej kolana, uczucie “ciężkości nóg”

Ból nóg poniżej kolana bardzo często łączony jest z żylakami. Czy rzeczywiście to najczęstsza przyczyna? Jeśli nie doświadczyliśmy wcześniej urazów, ból nie ma charakteru przeciążeniowego mięśni (np. po forsownym treningu, aktywności fizycznej, do której nie jesteśmy przyzwyczajeni), to jest duże prawdopodobieństwo, że może wynikać z patologicznych zmian w żyłach. Tego typu ból na początku może pojawiać się po długotrwałym staniu lub przyjmowaniu pozycji, która utrudnia krążenie krwi (zakładanie nogi na nogę, siedzenie na podkurczonej nodze). Jeśli zauważasz u siebie takie objawy, to jak najszybciej warto wprowadzić profilaktykę: aktywność fizyczną, zabiegi, które wspomagają krążenie krwi i wyeliminować czynniki mogące negatywnie wpływać na stan żył (nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu, picie alkoholu). Z czasem bowiem może dojść do zakrzepicy żylnej, czyli poważnej choroby. Ból nóg towarzyszący zakrzepicy najczęściej połączony jest z uczuciem “rozpierania”, obrzękiem, zwiększonym napięciem mięśni, a rzadziej z zasinieniem i zaczerwienieniem. Wymaga on jak najszybszej konsultacji lekarskiej. Nie zawsze jednak ból nóg poniżej kolana związany jest z naczyniami krwionośnymi. Czasem jego przyczyna jest dosyć błaha i łatwa do wyleczenia, a jest nią niedobór pewnych pierwiastków, zwłaszcza magnezu, potasu i wapnia. W takich przypadkach bólowi łydek często towarzyszą bolesne skurcze.

Zmiany w strukturze mięśni łydek

Spowodowane długotrwałym noszeniem butów na wysokich obcasach – ten punkt również związany jest z obuwiem, ale jest na tyle istotny, że postanowiliśmy go wyodrębnić, bo ból nóg (łydek, zwłaszcza wzdłuż piszczeli) pojawia się u kobiet, gdy zmienią swoje przyzwyczajenia i zamiast wysokich obcasów wybiorą buty z płaską podeszwą. Nagle okazuje się, że nogi nie bolą podczas chodzenia w butach, które są odradzane przez lekarzy, a bolą, gdy założymy prawidłowe obuwie. Wynika to ze zmian, które zaszły w mięśniach. Według badań naukowych wynika, że długotrwałe noszenie obuwia na wysokim obcasie skraca włókna mięśniowe o 13%. Usztywnia także ścięgno Achillesa. W takiej sytuacji należy rezygnować z wysokich obcasów - stopniowo.

Przeciążenia mięśni

Dotykają nie tylko sportowców, ale też osoby, które wykonują pracę stojącą lub siedzącą. W tej sytuacji kluczowa jest profilaktyka – podejmowanie aktywności fizycznej dostosowanej do własnych możliwości, dbałość o dietę, a w pracy – krótkie przerwy, by “rozchodzić” mięśnie.

Ból nóg wzdłuż piszczeli

Pojawia się po zewnętrznej części łydek i najczęściej boli nas wzdłuż piszczeli. W tym przypadku podłoże bólu również może być związane z układem naczyniowym (a dokładniej – zmianami w żyłach).

Chodzenie w źle dobranym i niewygodnym obuwiu

Dotyczy to przede wszystkim noszenia butów na wysokim obcasie, które negatywnie wpływają na pracę ścięgna Achillesa (z czasem mogą powodować nawet zmiany strukturalne ścięgna) oraz obuwia, które nie podtrzymuje odpowiednio stopy i wymusza nienaturalny chód – klapki i japonki znajdują się na “czarnej liście” podologów.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa a ból nóg

Ból promieniuje od kręgosłupa do łydki, a jeśli objawia się wyłącznie wzdłuż piszczeli (nie boli wewnętrzna część łydki), to nacisk wywierany jest na nerw rdzeniowy L5 i S1. Często jednak zmiany zwyrodnieniowe oddziałują na cały splot nerwów lędźwiowych (tzw. nerw kulszowy). Należy podkreślić, że nacisk na nerwy rdzeniowe powoduje ból promieniujący, obejmujący najczęściej obszar od lędźwi, przez pośladki i nogi aż do stóp. Oczywiście wiele zależy od tego, które nerwy są uciskane.

Ból nóg w nocy i podczas spoczynku

Ból nóg w nocy jest zazwyczaj bardzo niepokojący, ponieważ jest to zjawisko nie do końca logiczne: nie bolą nas nogi, gdy chodzimy, gdy stoimy (albo ból jest bardzo słaby), natomiast zaczynają boleć wtedy, gdy odpoczywamy. Przyczyn bólu nóg w nocy i ogólnie podczas spoczynku jest wiele.

Zaburzenia metaboliczne związane z niedoborem kluczowych pierwiastków (potasu, magnezu, wapnia)

W takiej sytuacji ból wynika najczęściej z nocnych skurczów mięśni. Niedobory tych pierwiastków mogą występować podczas odwodnienia (szczególnie latem, gdy potrzebujemy więcej płynów), u osób odchudzających się i stosujących restrykcyjną dietę.

Zespół niespokojnych nóg

Przyczyny tej dolegliwości nie są jednoznacznie ustalone, może ona towarzyszyć innym chorobom (np. reumatycznym, cukrzycy) albo przyjmować postać pierwotną. Zespół niespokojnych nóg – oprócz bólu podczas spoczynku, zwłaszcza w nocy – objawia się także niekontrolowanymi ruchami kończyn, uczuciem mrowienia. Ból najczęściej ustępuje podczas codziennej aktywności.

Przewlekła niewydolność żylna 

Zaawansowana postać tej choroby wiąże się z zakrzepicą. Ból wynikający z patologicznych zmian w żyłach nie ustępuje w ciągu dnia, ale przybiera tępy charakter. Natomiast często nasila się właśnie nocą. Jeśli zauważysz na nogach teleangiektazje (zwane potocznie “pajączkami), często będzie towarzyszyć Ci uczucie “ciężkich nóg”, to już wtedy warto skontrolować u lekarza stan żył. Wprowadzenie działań profilaktycznych zmniejsza szansę na rozwój niewydolności żylnej.

close

Ulubione