Wibroterapia - skuteczna metoda walki z bólem kolan

Wibroterapia jest skutecznym wsparciem w rehabilitacji i regeneracji kolan w przypadku różnego typu urazów.

Jak to działa?

Wibroterapia niweluje lub łagodzi ból kolan poprzez kilka mechanizmów: stymuluje zarówno powierzchniowe jak i głęboko zlokalizowane receptory bólowe, długotrwale podnosząc próg bólu, co skutkuje mniejszym jego odczuwaniem; usprawnia krążenie krwi – wpływa na rozszerzanie naczyń krwionośnych, regulując ciśnienie krwi; usprawnia krążenie limfy; sprzyja łagodzeniu stanów zapalnych; poprawia gęstość mineralną kości; rozluźnia i wzmacnia mięśnie.

Kiedy i dla kogo?

Ból kolan może mieć różnorodne podłoże: reumatyczne, zwyrodnieniowe, przeciążeniowe, neurologiczne, może też wynikać z urazu. Wibroterapia może stanowić tu terapię uzupełniającą lub samodzielną, w zależności od przyczyn bólu i kierowana jest do osób w każdym wieku, zarówno o obniżonej aktywności fizycznej, jak i zawodowym sportowcom.

Skuteczność

Zaledwie pojedyncza sesja wibroterapii przeprowadzona u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych zmniejszyła średnio o 28% natężenie bólu podczas wchodzenia na stopień, o 11% szybkość jego pokonywania oraz o 8% szybkość chodu. 

Korzyści z wibroterapii

Brak efektów ubocznych

Działanie potwierdzone
przez naukowców i praktyków

Odczuwalne efekty
już od 1 zabiegu

Długotrwałe efekty dzięki systematycznemu korzystaniu

Wybierz odpowiedni produkt

Pomożemy Ci dobrać taki zestaw modułów, które
odpowiadają Twoim dolegliwościom.

Ból kolan o charakterze zwyrodnieniowym

Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych dotyczy dużego odsetka osób po 60. roku życia. W Polsce do tej pory nie zostały przeprowadzone szczegółowe badania, ale szacuje się, że na chorobę zwyrodnieniową stawów w naszym kraju cierpi ok. 2 miliony osób. Dotyczy to wszystkich stawów, ale najczęściej właśnie kolanowych, następnie biodrowych i stawów rąk. Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych wiąże się z degeneracją i ubytkiem chrząstki stawowej. Ta degeneracja to m.in. rozmiękanie, włókienkowatość i owrzodzenia chrząstki. Patologiczne zmiany zauważalne są także w podchrzęstnej tkance kostnej. Objawem choroby zwyrodnieniowej stawów jest ból, zwiększający się podczas ruchu oraz ucisku, ograniczenie ruchomości w stawie, trzeszczenie, a czasem także obrzęk. Charakterystycznym symptomem jest także uczucie sztywności w stawie po dłuższym siedzeniu, staniu lub po przebudzeniu. Z czasem mogą pojawić się też problemy z wyprostowaniem nogi w kolanie. Leczenie obejmuje szereg działań: począwszy od edukacji, wdrożenia postępowania profilaktycznego, by zahamować/spowolnić procesy degradacyjne, przez rehabilitację: zabiegi fizykalne, kinezyterapię (ćwiczenia fizyczne), masaże, aż do leczenia farmakologicznego oraz operacyjnego. Wśród zabiegów fizykalnych, najczęściej stosowanymi w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, są: elektro-, lasero-, magnetoterapia, ultradźwięki, jono- i fonoforeza, krioterapia i leczenie ciepłem. W warunkach domowych można także korzystać z zabiegów wibroterapii.

Ból kolan a choroby

reumatyczne

Kolejną niezwykle dokuczliwą i trudną do leczenia przyczyną przewlekłego, nawracającego bólu kolan są choroby reumatyczne: reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Ból spowodowany chorobami reumatycznymi ma charakter nawracający: pojawia się podczas zwykłej aktywności, można powiedzieć, że “bez przyczyny” (przeciążenia, zbyt długiego przyjmowania jednej pozycji itp.). Bardzo często towarzyszy mu obrzęk i zaczerwienienie kolana, a także uczucie sztywności. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest chorobą trudną do rozpoznania i występuje przede wszystkim u osób młodych, natomiast reumatoidalne zapalenie stawów najczęściej dotyka osoby między 30 a 50 rokiem życia. Leczenie chorób reumatycznych opiera się w Polsce najczęściej na farmakoterapii. Osoby chore rzadziej sięgają się po rehabilitację, a szkoda, bo ta może przynieść długotrwałą poprawę i nie generuje efektów ubocznych. Do dyspozycji mamy wiele różnych metod fizykalnych, m.in. ultradźwięki, elektroterapię, krioterapię, hydroterapię, magnetoterapię. Badacze zaobserwowali tutaj także pozytywny wpływ zabiegów wibroterapii: aż 63% osób poddanych sesjom wibroterapii wskazało na ogólną poprawę stanu zdrowia oraz zmniejszenie ogólnego zmęczenia.

Ból kolan w nocy

Najbardziej niezrozumiałym rodzajem bólu kolana jest ból, który odczuwamy w nocy. Dlaczego kolano boli, skoro odpoczywa? Przyczyny bólu kolan podczas spoczynku, np. w nocy w trakcie snu, mogą być różne. Bóle, które przez pacjentów określane są jako “nagłe” i “rozdzierające” mogą mieć podłoże w systemie nerwowym, np. ucisk korzeni nerwowych odchodzących od rdzenia kręgowego. Z kolei bóle o mniejszym nasileniu, ale bardziej długotrwałe mogą być związane ze stanem zapalnym w obrębie stawu kolanowego. Ból kolan w nocy może także nasilać się przy chorobach reumatycznych. Wtedy najczęściej towarzyszy mu poranna sztywność stawów. 

Dyskomfort życia z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęściej występującą dysfunkcją stawów. Spowodowana jest degeneracją i ubytkiem chrząstki stawowej, co prowadzi do dysfunkcji stawu. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności osób starszych, która powoduje zmniejszenie siły mięśniowej oraz osłabienie działania nerwowo-mięśniowego. Ma to negatywny wpływ na chód, w tym zmniejszona zostaje prędkość, tempo i długość kroku. Ludzie z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego mają trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak wstawanie z krzesła, wchodzenie po schodach, klęczenie, stanie i chodzenie.

Lepsze efekty leczenia bólu kolan z włączeniem wibroterapii 

Leczenie standardowe ma na celu łagodzenie objawów za pomocą różnych metod. Oprócz tego stosuje się zabiegi fizykalne i zaleca aktywność fizyczną, która może pomóc w zwiększeniu siły mięśniowej i poprawie równowagi. Coraz więcej badań naukowych sugeruje, że trening wibracyjny pozytywnie wpływa na poprawę siły mięśniowej, poprawę chodu i równowagę. Taki trening może wykazywać przewagę nad tradycyjnymi programami ćwiczeń z powodu stosunkowo łagodnego oddziaływania oraz krótkiego czasu trwania sesji treningowych. Ponadto wibroterapia może zapewnić podobne skutki do treningu siłowego, ale z mniejszym obciążeniem stawów oraz poprawić wydolność nerwowo-mięśniową.

Ból kolan wynikający z przeciążenia

Do przeciążenia kolan dochodzi w wyniku intensywnego uprawiania sportu (dotyczy to nie tylko sportowców profesjonalnych, ale też amatorów, którzy nagle zaczynają intensywnie trenować), ciężkiej pracy fizycznej oraz długiego pozostawania w jednej pozycji (stania, klęczenia, kucania). Ból przeciążeniowy pojawia się również częściej u osób z nadwagą albo u kobiet w zaawansowanej ciąży. Objawem przeciążenia kolana jest stan zapalny, który wywołuje ból nasilający się podczas chodzenia czy zginania kolana. Ograniczona jest także ruchomość i można odczuwać sztywność w stawie kolanowym. Chociaż może się wydawać, że przeciążenie kolana nie jest zbyt poważną dolegliwością, to jednak nie można jej lekceważyć. Następstwem przeciążenia mogą być bowiem uszkodzenia takich struktur jak więzadła czy stawy lub zapalenie kaletki maziowej kolana. Leczenie przeciążonych kolan na początku ma charakter zachowawczy – ograniczenie ruchu i przeciążeń, okłady i kompresy, ale po ustaniu stanu zapalnego warto włączyć fizjoterapię i kinezyterapię (ćwiczenia fizyczne). Dzięki temu będzie można wrócić do sportu czy aktywności rekreacyjnej.

Ból kolan - najczęstsza przyczyna

Ból kolan spowodowany urazem Jednym z najczęstszych urazów jest skręcenie kolana. Może ono wiązać się z urazami wewnętrznymi w kolanie – uszkodzeniem łąkotek i więzadeł krzyżowych lub naciągnięciem przyczepów więzadeł pobocznych. Skręceniu kolana towarzyszy prawie zawsze obrzęk. Ból pojawia się przede wszystkim podczas chodzenia i uciskania struktur, które uległy uszkodzeniu. Leczenie zależy od stopnia skręcenia stawu kolanowego: w przypadku stopnia I wystarczy tylko ograniczyć aktywność rekreacyjną na kilka tygodni, a najcięższe skręcania mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

close

Ulubione