Wibroterapia - wspomaga leczenie rwy kulszowej i lumbago

Wibroterapia skutecznie zmniejsza odczuwanie bólu i związane z nim niepełnosprawności u osób dotkniętych przewlekłym bólem krzyża promieniującym do nóg (rwa kulszowa, lumbago).

Jak to działa?

Wibracje znoszą ból na kilka sposobów: hamują neuronalne sygnały bólowe i łagodzą obrzęki zapalne mogące uciskać nerwy. Ponadto rozluźniają mięśnie, łagodząc ból mięśniowo-szkieletowy, spowodowany wysokim napięciem mięśni.

Kiedy i dla kogo?

Rwa kulszowa czy lumbago to nie są jednostki chorobowe, są natomiast konsekwencją zaburzeń związanych z nerwem kulszowym. Jego podrażnienie wywołuje ostry ból, określany właśnie jako rwa kulszowa (ischialgia) czy lumbago. Narażeni na rwę kulszową i lumbago są osoby starsze, ale również ludzie młodzi, zwłaszcza aktywni ruchowo i pracujący fizycznie, niedbający np. o właściwą rozgrzewkę przed ćwiczeniami.

Skuteczność

Liczne badania pokazują, że wibroterapia jest skutecznym zabiegiem przeciwbólowym u pacjentów z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Bodziec wibracyjny najlepsze efekty przynosi, gdy jest stosowany dokładnie w miejscu występowania bólu i podawany jest z odpowiednią częstotliwością. 

Korzyści z wibroterapii

Brak efektów ubocznych

Działanie potwierdzone
przez naukowców i praktyków

Odczuwalne efekty
już od 1 zabiegu

Długotrwałe efekty dzięki systematycznemu korzystaniu

Wybierz odpowiedni produkt

Pomożemy Ci dobrać taki zestaw modułów, które
odpowiadają Twoim dolegliwościom.

Co to jest rwa kulszowa

Rwa kulszowa powoduje ból lędźwiowej części kręgosłupa promieniujący do nóg. Przyczyną tej dolegliwości (potocznie określanej atakiem korzonków nerwowych) jest ucisk na nerw kulszowy, składający się z nerwów rdzeniowych L4, L5 i S1. Ucisk nie musi być bezpośrednio wywierany na nerw kulszowy. Częściej wynika z ucisku na korzenie, które ten nerw tworzą, a informacja o bólu przekazywana jest do nerwu głównego. Do rwy kulszowej dochodzi przede wszystkim w wyniku dyskopatii kręgosłupa (a dokładniej – przepukliny dysku). Rwa kulszowa i promieniujący ból pleców i kręgosłupa może także wynikać z podrażnień nerwów w przebiegu niektórych chorób zakaźnych lub lokalnego stanu zapalnego. Cechą charakterystyczną rwy kulszowej jest silny skurcz mięśni prowadzący do wykrzywienia tułowia.

Rwa kulszowa leczenie

Objawy rwy kulszowej zazwyczaj mijają w ciągu 2 - 4 tygodni od rozpoczęcia leczenia. Ważne jest aby już na początku trafić do lekarza czy fizjoterapeuty. Leczenie rwy kulszowej wymaga zazwyczaj połączenia farmakoterapii i fizjoterapii. Zastosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych konieczne jest do wyleczenia stanu zapalnego, a odpowiednia fizykoterapia pozwala na łagodzenie bólu i powrót do sprawności fizycznej. W trakcie leczenia rwy kulszowej zalecany jest lekki i spokojny ruch oraz aktywność dopasowania do natężenia bólu. Nie wskazane jest całkowite unieruchomienie chorego o ile nie jest ono konieczne. Ważnym elementem jest również zapobieganie pojawiania się kolejnych stanów zapalnych, ponieważ leczenie rwy kulszowej jest długotrwałym procesem. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć rwę kulszową. W codziennym życiu możemy stosować proste metody zapobiegania niekorzystnym obciążeniom i sytuacjom zaostrzającym objawy.

Rwa kulszowa przyczyny

Najczęstsze przyczyny rwy kulszowej to ucisk na korzenie nerwu kulszowego w kanale kręgowym przez krążek międzykręgowy. Do ataku rwy kulszowej może przyczynić się również zwężenie (stenoza) kanału kręgowego. Do ucisku na nerw może dojść także w wyniku wzmożonego napięcia mięśnia gruszkowatego pośladka. Sytuacja ta, to zespół mięśnia gruszkowatego, który również może wywołać atak rwy kulszowej. W rzadkich przypadkach dolegliwości bólowe jakie wywołuje rwa kulszowa, mogą być spowodowane uciskiem korzeni przez zmiany ropne w kanale kręgowym czy guzy nowotworowe. Na rwą kulszową również cierpią osoby prowadzące siedzący tryb życia, otyłe, pracujące fizycznie oraz osoby pozostające długi czas w wymuszonej pozycji. Na ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący często uskarżają się kobiety w ciąży.

Rwa kulszowa fizjoterapia

Fizjoterapia i rehabilitacja to znaczące elementy w całym procesie leczenia rwy kulszowej. Nie należy ich odkładać i umniejszać ich znaczeniu. Zabiegi fizykoterapii takie jak wibroterapia, mają za zadanie zredukować ból i poprawić ogólny stan organizmu w sposób bezinwazyjny. Fizjoterapia i aktywność fizyczna ma również duże znaczenie w zapobieganiu nawrotów rwy kulszowej. Odpowiednie wzmocnienie mięśni kręgosłupa powoduje że ból kręgosłupa promieniujący do nóg nie wraca. Dlatego tak ważna jest codzienna praca nad poprawą stanu kręgosłupa lędźwiowego. Dbając o odpowiednią pozycję w czasie snu, dopasowaną do swoich możliwości aktywność fizyczną i codzienną higienę pracy, ból pleców nie będzie nam dokuczał. 

Rwa kulszowa objawy

Rwa kulszowa najczęściej przybiera formę ostrego bólu promieniującego od odcinka lędźwiowego kręgosłupa przez pośladek, tylną część uda aż do palców. Promieniowanie bólu do kończyny jest charakterystycznym objawem rwy kulszowej. Towarzyszyć jej mogą zaburzenia czucia, mrowienie, drętwienie lub inne objawy neurologiczne. Zdarza się również pojawienie osłabienia siły mięśni w bolącej nodze czy lekki niedowład. Objawy jakie daje rwa kulszowa najczęściej dotyczą jednej nogi do której promieniuje ból o różnym nasileniu. W rzadkich przypadkach rwa kulszowa dotka obydwie kończyny. Najbardziej dokuczliwy jest przy wstawaniu i zmianie pozycji. Dodatkowo takie czynności jak chodzenie, kaszel czy nawet kichanie powodują nasilenie objawów bólowych towarzyszących rwie kulszowej.

Rwa kulszowa i wibroterapia

Wibroterapia stanowi wsparcie w leczeniu rwy kulszowej poprzez różnorodne mechanizmy. Drgania generowane podczas tej terapii mają potencjał do rozluźniania napiętych mięśni, co może przynieść ulgę i zmniejszyć ból związany z rwa kulszową. Dodatkowo, wibracje wspomagają poprawę krążenia krwi, co jest istotne dla procesów gojenia i redukcji stanu zapalnego.

Stymulacja układu nerwowego przez wibroterapię może wpływać na odruchy nerwowe, regulując sygnały nerwowe i zmniejszając nadmierną reaktywność nerwową związaną z rwa kulszową. Istotnym aspektem jest również działanie przeciwbólowe wibracji, co może przynieść ulgę pacjentom cierpiącym na ból związany z tą dolegliwością.

Wibroterapia może wspierać poprawę zakresu ruchu poprzez poprawę elastyczności mięśni, a także działa relaksująco, przyczyniając się do ogólnego złagodzenia napięcia mięśniowego. 

close

Ulubione