Najczęściej zadawane pytania

Zastosowanie - poprawa krążenia.

Czy wibroterapia jest bezpieczna?

Tak. Nie zarejestrowano żadnych efektów ubocznych stosowania wibroterapii o małej amplitudzie u osób z problemami krążeniowymi.

Mam żylaki, czy wibroterapia jest dla mnie?

Tak.

Jeżeli jesteśmy mało aktywni, mamy słabe mięśnie, a zastawki żylne są uszkodzone - krew może się cofać, powodując powstanie żylaków.

Wraz z wiekiem następuje redukcja aktywności mięśni szkieletowych, związana z redukcją włókien typu IIa oraz redukcją skuteczności pompy mięśniowej. Badania wskazały, że typ włókien IIa aktywuje się przy częstotliwości bodźca 20-70 Hz. Właśnie w podanym zakresie pracują programy, wykorzystywane w wibroterapii.

Płynąca żyłami krew musi pokonać siły grawitacyjne. Dlatego wspomagać pracę żył muszą sprawne mięśnie. Podczas aktywności np. zwykłego spaceru, mięśnie kończyn dolnych rytmicznie się kurczą, wspomagając transport krwi w górę. Dlatego kiedy nie jesteśmy w stanie sami aktywizować mięśni, możemy to zrobić za pomocą wibroterapii albo działać w ten sposób profilaktycznie.

Co się dzieje w naczyniach krwionośnych, gdy stosujemy wibroterapię?

Zbadano, że wystarczy 5 minut wibracji o częstotliwości 50 Hz, aby znacząco zwiększyć poziom tlenku azotu i co za tym idzie, zmniejszyć ryzyko udaru. Tlenek azotu wpływa na ściany naczyń krwionośnych, utrzymując odpowiedni przepływ krwi i w związku z tym, też ciśnienie tętnicze krwi. Hamuje agregację płytek krwi i leukocytów, zapobiegając tworzeniu się skrzepów oraz wspomaga usuwanie złogów cholesterolowych z tętnic.

W ośrodkowym układzie nerwowym pełni funkcję neuromodulatora (np. usprawnia pamięć). W obwodowym układzie nerwowym działa jak neurotransmiter i wpływa na motorykę przewodu pokarmowego przez poprawę pracy jelit oraz przez wydzielanie insuliny w trzustce. Dodatkowo NO ma wpływ na wiele mechanizmów immunologicznych, rozszerza mięśnie gładkie organizmu, powodując lepsze dotlenienie oraz bierze udział w procesie erekcji członka.

Zwiększony dzięki wibracjom przepływ krwi, zwiększa odżywienie tkanek, zmniejsza podatność na zakażenia, poprawia gojenia się ran oraz ułatwia naprawy miękkiej tkanki.

Czy można uniknąć udaru stosując moduł szyja?

Stosując regularnie wibroterapię w programie SZYJA/pozycji D1, możemy zmniejszyć ryzyko udaru niedokrwiennego. Dziś już wiemy, że zabiegi wpływają korzystnie na sztywność aorty i odbicie fali tętna.

W programie [D] SZYJA ważny jest sposób ułożenia pacjenta na aparacie. Kształt modułu Szyja został tak zaprojektowany, aby wspierał  przyśrodkowy i boczny brzeg łopatki, stanowiący strefę tętnicy ramiennej. Taka budowa modułu dodatkowo wspomaga działanie masażu przy niedrożnościach kończyn górnych, występujących często jako komplikacje innych schorzeń. Ponadto uważa się, że zabiegi przeprowadzane na plecach, począwszy od tyłu głowy w kierunku barków i ramion, wspomagają walkę z bólem głowy czy migrenami.

Czy mogę stosować aparat, mając nadciśnienie?

Tak, jeżeli jest to ustabilizowane, leczone nadciśnienie.

Niefarmakologicznym sposobem obniżenia ciśnienia tętniczego, jest zwiększona aktywność ruchowa. Wpływa ona na poprawę zdolności relaksacyjnych naczyń krwionośnych, polegającą na wytwarzaniu czynników naczyniorozszerzających, takich jak tlenek azotu oraz zwiększeniu wrażliwości mięśni gładkich  na ich działanie. Pewne znaczenie może mieć także zmniejszenie wydzielania insuliny, która sprzyja  rozwojowi nadciśnienia.

Wszystkie te efekty naczyniowe zapewnia w pewnym stopniu wibroterapia. Dlatego stosowana profilaktycznie może mieć istotne znaczenie dla osób ze stanami, charakteryzującymi się podwyższonym wskaźnikiem Alx, takimi jak nadciśnienie i udar.

Czy wibroterapia może zwiększyć przepustowość tętnic?

Badania dowiodły, że stosowanie wibroterapii przez 3 miesiące, może zmniejszyć sztywność tętnic u osób w średnim i podeszłym wieku, w związku z czym, może być wykorzystywane jako terapia uzupełniająca.

Napięcie i obciążenia cykliczne, wywierane na śródbłonek tętnicy, powodują uwolnienie korzystnych przekaźników, jak na przykład tlenku azotu (NO) który rozszerza światło naczynia. Wykazano doświadczalnie, że bodźce wibracji o niskiej częstotliwości, powodują uwolnienie NO w różnych tkankach.

Zastosowanie - działanie przeciwbólowe

Czy przestanie mnie boleć od razu?

Nie zawsze i nie w każdym przypadku. Nieraz, aby uzyskać zamierzony efekt, konieczne jest wykonanie kilku, a nawet kilkunastu zabiegów. Punktem przełomowym jest zazwyczaj 4 dzień terapii, co potwierdzają na przykład, nasze ankiety:

  • Po 4 dniu zabiegów prawie 30% badanych określiło, że bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowo- krzyżowym zmniejszyły się.
  • Po 4 dniu zabiegów ponad 24% badanych określiło, że bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym zmniejszyły się.
  • Ponad 20% badanych stwierdziło, że ból i ociężałość nóg zmniejszyły się (ponad 8% stwierdziło, że ból ustąpił).

[Źródło:Analiza ankiet 2014-2015]

W kolejnych dniach, liczba osób deklarujących redukcję bólu, dalej wzrasta.

Czy można się uzależnić jak na przykład od leków?

Nie. Nie stwierdzono takich przypadków.

Czy mogę równocześnie zażywać leki?

Tak. Nie odnotowano negatywnego wpływu wibroterapii przy stosowaniu leków.

Czy zabiegi można robić samemu?

Tak, zabiegi można wykonywać samodzielnie. Osoby niepełnoletnie, tylko pod opieką dorosłych.

Czemu wibroterapia pomoże w dyskopatii?

W większości przypadków, w leczeniu chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, stosuje się leczenie zachowawcze, w tym działania przeciwbólowe, wzmacniające mięśnie oraz poprawiające odżywienie tkanek. Wibroterapia zapewnia te  trzy niezbędne elementy terapeutyczne.

Zastosowanie - metabolizm i odchudzanie

Czy wibroterapia jest bezpieczna?

Tak. Nie zarejestrowano żadnych efektów ubocznych w stosowaniu wibroterapii o małej amplitudzie u osób, zmagających się z nadwagą.

Czy masaż na brzuchu to inna forma lipolizy?

Lipoliza to proces rozkładu tłuszczów. Istnieją badania, potwierdzające takie działanie wibroterapii. Ogólny mechanizm wpływu wysiłku fizycznego na zmiany stężenia lipidów krwi, nie jest jeszcze w pełni wyjaśniony. Dużą rolę w ich kształtowaniu przypisuje się zwiększeniu aktywności lipazy lipoproteinowej (LPL). Enzym ten, występujący w naczyniach włosowatych wielu tkanek, m.in. w mięśniach i tkance tłuszczowej, odpowiada za lipolizę.

Wprawiając w ruch drżący tkanki powierzchniowe, doprowadza się do drżenia tkanek pod nimi leżących, przyspieszając znacznie przemianę materii.

Czy wibroterapia powoduje chudnięcie?

Wibroterapia wspomaga proces odchudzania.

Problem z aktywacją mięśni dotyka często osoby otyłe, z nadwagą oraz mające trudności z poruszaniem się, czy jakąkolwiek aktywnością fizyczną. Dlatego sprzęt medyczny RAM Vitberg+, może stanowić ten pierwszy krok w samodzielnej rehabilitacji i wypracuje nawyk regularnej aktywności fizycznej. Bodziec wibracyjny poprzez toniczny odruch wibracyjny i zmuszenie organizmu do pracy, utrzymuje jego aktywność.  

Na czym polega odchudzające działanie wibroterapii?

Wibroterapia działa w sposób bezpośredni na powłoki brzuszne. Wykorzystując techniki rozluźniające i pobudzające, wpływa na napięcie mięśni ścian żołądka, jelita cienkiego i jelita grubego.

Poprzez bezpośrednie drażnienie narządów jamy brzusznej, wzmaga wydzielanie hormonów żołądkowo- jelitowych.

Często boli mnie brzuch, czy powinienem/am spróbować wibroterapii?

Bóle brzucha bywają zapowiedzią poważnych schorzeń. Warto przed stosowaniem wibroterapii, skorzystać z porady specjalisty.

Czy wibroterapia zmniejsza cellulit? Może ujędrnić skórę?

Tak.

Zaburzona mikro-cyrkulacja w skórze, może prowadzić do obniżenia składników odżywczych i ograniczyć wymianę zbędnych produktów przemiany materii. Badania wskazują, że można wykorzystywać pasywną wibrację, aby poprawić mikro-cyrkulację skóry.

Jakie programy wybrać, jakie pozycje zastosować, jeżeli mam zaparcia?

Wybrać należy pozycję [E1] w programie BIODRA i pozycję [F1] programu METABOLIZM.

Choruję na cukrzycę, czy wibroterapia może wspomóc terapię?

Tak.

Chorując na cukrzycę, oprócz diety czy leków, można zastosować terapię wibracyjną. Leczenie wibracjami dolegliwości, związanych z cukrzycą i zespołem metabolicznym, jest możliwe dzięki specjalnym programom, służącym do poprawy pracy organizmu - [F] programowi METABOLIZM oraz programowi [E] BIODRA.

Biorąc pod uwagę szczególne cechy wibroterapii, takie jak krótszy wymagany czas oraz bierność pacjentów, zabiegi  zmniejszają poziom glukozy w podobny sposób jak pozostałe istniejące metody np. trening aerobowy.

Dodatkowo z klinicznego punktu widzenia, zwiększone ukrwienie jest korzystne dla wielu populacji, a w szczególności dla diabetyków. Z czasem cukrzyca typu II, może prowadzić do problemów z krążeniem i wynikających z nich owrzodzeń. Metody mogące usprawnić krążenie, mogą pomóc w procesie gojenia się ran u tych pacjentów.

Czy wibroterapia może wpłynąć na zły cholesterol?

Tak.

Zbadano, że stosowanie wibroterapii podczas podstawowej opieki, jest łatwe, bezpieczne i skuteczne w klinicznym zmniejszeniu poziomu hemoglobiny glikowanej oraz w celu poprawy większości związanych z lipidami czynników ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowego (tj. cholesterolu, triglicerydów i wskaźnika miażdżycowego). Oczywiście należy pamiętać o odpowiedniej diecie.

Zastosowanie - regeneracja w sporcie

Czy wibroterapia jest bezpieczna?

Tak.

Nie zarejestrowano żadnych efektów ubocznych w stosowaniu wibroterapii o małej amplitudzie w urazach sportowych.

Terapia wibracyjna może przyspieszyć proces rekonwalescencji, pozwalając na wcześniejszy powrót do pełni zdrowia nawet w przypadkach tzw. trudnych kontuzji, jak uszkodzenie więzadeł krzyżowych.

Czy mogę stosować wibroterapię przed treningiem?

Tak, działanie wibroterapii jest w tym przypadku udowodnione i przebadane.

Należy zwrócić uwagę na trzy czynniki, które może zapewnić wibroterapia: wzrost progu bólu, zwiększony przepływ krwi i odprężenie po rozciągnięciu mięśni. Zmniejszenie bólu podczas wykonywania ćwiczeń rozciągających jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do pozytywnego efektu po zabiegu wibroterapii. Efekt poprawy krążenia zwiększa elastyczność mięśni i zapobiega   opóźnionej bolesności mięśniowej (DOMS). Więcej na ten temat w artykule

W jaki sposób wibroterapia może zregenerować mój organizm po nadmiernym treningu/ kontuzji?

Znaczącym procesem w regeneracji zranionej tkanki jest odpowiednie unaczynienie kontuzjowanego obszaru. Przywrócenie zaopatrzenia naczyniowego w miejscu kontuzji jest pierwszą oznaką regeneracji i jest niezbędne do późniejszej morfologicznej i funkcjonalnej rekonwalescencji kontuzjowanej tkanki.

Badania wykazały, że pobudzane mięśnie charakteryzują się intensywnym rozwojem nowych naczyń z wszystkich granic zdrowych mięśni otaczających miejsce kontuzji.

Jak wibroterapia wzmacnia mięśnie głębokie przykręgosłupowe?

Zbadano, że masaż z zastosowaniem drgań niskiej częstotliwości (pasmo 15-50 Hz) zwiększa pobór tlenu, utlenowanie krwi i mięśni, miejscowe oraz ogólnoustrojowe krążenie, miejscową temperaturę tkanek poddanych wibracjom oraz aktywację enzymów mięśniowych. Zastosowanie wibracji o odpowiedniej częstotliwości drgań może wywoływać znaczący efekt stymulacyjny prowadząc do aktywacji wrzecionek nerwowo-mięśniowych. Poprawa metabolizmu mięśniowego i głębokie strukturalne zmiany w układzie mięśniowo-szkieletowym mogą mieć wpływ na kumulacyjny efekt treningu. Wzmocnione mięśnie przykręgosłupowe pozwalają utrzymywać odpowiednią postawę. W zapobieganiu rozwojowi zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa istotną rolę odgrywa  trening wzmacniający mięśnie zwłaszcza tułowia

Jak zwiększa się zakres ruchomości stawu kolanowego po zabiegu z modułem kolana?

Aktywacja tkanek poprzez wibroterapię może pobudzić aktywność fibroblastów i pomóc w odzyskaniu odpowiedniego wyrównania włókien kolagenowych, umożliwiając tym samym tkankom odzyskanie właściwości przy rozciąganiu po urazie. Ogranicza to czas rekonwalescencji w przypadkach, gdy sportowiec wciąż nie może uczestniczyć w ćwiczeniach o pełnym obciążeniu lub treningu siłowym z zastosowaniem znacznych obciążeń.

Następstwem długiego unieruchomienia stawu jest niekorzystny rozrost tkanki włóknistej i włóknisto- tłuszczowej. Ten proces prowadzi do niszczenia stawu. Dlatego ważne jest ciągłe aktywowanie miejsc unieruchomionych.

Rytmiczny skurcz i rozkurcz mięśni wpływa na chrząstki stawowe, mikronaprężenia beleczek kostnych, kurczenie i rozkurczanie się włókien kolagenowych skóry i powięź.

Czy ktoś ze znanych sportowców stosuje wibroterapię?

Tak, w Polsce są to między innymi olimpijczycy z Polskiej kadry zimowej oraz reprezentanci Polski w dyscyplinach letnich.

Czy ktoś badał lub bada czy to rzeczywiście działa?

Tak, badania prowadzone są na całym świecie. W Polsce badania nad wykorzystaniem wibroterapii w medycynie, rehabilitacji i sporcie prowadzą między innymi uczelnie w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach. Więcej wiedzy na temat badań znajdziesz na przykłąd na portalu wibroterapia.com

Materiały do pobrania

Broszury

Cennik Vitberg+ 2018
PDF

Pobierz

Katalog Vitberg+ 2018
PDF

Pobierz

Certyfikaty

Swiadectwo rejestracji znaku towarowego
PDF

Pobierz

Raport z oceny klinicznej
PDF

Pobierz

Wniosek o udzielenie patentu na wynalazek
PDF

Pobierz

Zgłoszenie wzoru wspólnotowego
PDF

Pobierz

Kompatybilność elektromagnetyczna
PDF

Pobierz

Świadectwo wolnej sprzedaży moduły 2016
PDF

Pobierz

Świadectwo wolnej sprzedaży moduł bazowy 2016
PDF

Pobierz

Świadectwo wolnej sprzedaży zagłówki 2016
PDF

Pobierz

Certificate of free sale base module 2016
PDF

Pobierz

Certificate of free sale modules 2016
PDF

Pobierz

Certificate of free sale headrests 2016
PDF

Pobierz

Certyfikat TÜV CE
PDF

Pobierz

Certyfikat TÜV
PDF

Pobierz